Ruské sily zaútočili na vojenské ciele po celej Ukrajine. Zámerom akcie podľa Vladimíra Putina je „demilitarizovať krajinu“. Ukrajinský minister zahraničných vecí nazval útok „ plnou inváziou“.

Ruský útok

Ruský prezident vo svojom televíznom prejave vyzval ukrajinských vojakov, aby odložili zbrane a išli domov. Podľa neho Rusko neplánuje „okupovať“ krajinu, ale „musí sa brániť pred tými, ktorí ju zobrali za rukojemníka“, píše Bloomberg.

„Rozhodol som sa spustiť špeciálnu vojenskú akciu zameranú na demilitarizáciu a denacifikáciu Ukrajiny," povedal Vladimír Putin. 

Ruský prezident dodal, že jeho cieľom je ochrániť tých, ktorí „osem rokov trpia perzekúciu a genocídu ukrajinského režimu." „Našim cieľom je demilitarizácia a denacifikácia Ukrajiny a privedenie zodpovednosti pre tých, ktorí vykonávali krvavé zločiny voči civilistom a Ruskej federácii," dodal V. Putin. 

Podľa ruského ministra obrany armáda používa zbrane s vysokou presnosťou na zasiahnutie vojenskej infraštruktúry. Podľa ministerstva ruské sily používajú lietadlá, delostrelectvo a navádzané strely na zničenie ukrajinskej leteckej sily, vojenských letísk a protivzdušných systémov. 

Ruská armáda zaútočila tiež na viaceré miesta na hraniciach s Ukrajinou. Ruské útočné jednotky tiež pristali v mestách na pobreží Čierneho mora ak sú Odesa a Mariupol, tvrdí ukrajinské ministerstvo obrany. 

„Ruské jednotky útočia na pokojné ukrajinské mestá z rôznych smerov, vrátane okupovaného Donbasu a Krymu a tiež zo severovýchodu," vyhlásil ukrajinský minister zahraničia. 

https://www.ft.com/content/07bbc5c7-e620-4734-83b5-7bb261363c35

Ruská armáda útočí tiež zo strany Bieloruska za pomoci ťažkých zbraní, tvrdí ukrajinská pohraničná stráž. 

V. Putin varoval ostatné krajiny proti „pokušeniu zamiešať sa do aktuálnych udalostí".

Reakcia Ukrajiny

Ukrajinský prezident Volodomyr Zelenskyj vyzval národ, aby vyhľadali úkryt a pokiaľ je možné, ostali doma. Podľa jeho slov "vláda pracuje, armáda pracuje". 

„Rusko zaútočilo na vojenskú infraštruktúru a na hraničné hliadky," povedal V. Zelenskij. Podľa ruského ministra obrany útoky cielia ukrajinskú vojenskú infraštruktúru a pre obyvateľstvo nepredstavujú hrozbu. 

„Toto je vojnová agresia," povedal ukrajinský minister zahraničných vecí Dmytro Kuleba. „Ukrajina sa bude brániť a vyhrá," dodal. 

„V mnohých mestách je počuť explózie. Zavádzame stanné právo na celom území," povedal vo videu ukrajinský prezident. 

Reakcia západu

Americký prezident Joe Biden sa vyjadril, že "Rusko jediné je zodpovedné za smrť a deštrukciu, ktoré útok prinesie. Spojené štáty a spojenci budú odpovedať zjednoteným a rozhodným spôsobom". 

„Americké Štáty a spojenci a partneri budú reagovať spojeným a rozhodným spôsobom," povedal J. Biden. Vo štvrtok sa stretnú krajiny G7 a predstavia ďalšie sankcie voči Rusku. 

„Ide o hlboké porušenie medzinárodného práva a vážnu hrozbu pre euroatlantickú bezpečnosť," povedal generálny sekretár NATO Jens Stoltenberg. 

Reakcia finančných trhov

Americké akciové trhy prepadli v reakcii prepadli. Futures na hlavné americké indexy poklesli o zhruba dve percentá a európske akcie o tri percentá.

Ropa sa posilnila o viac ako 5 percent a presiahla cenu 100 dolárov za barel. Americké dlhopisy spevnili, dolár a zlato získali na hodnote. Jeho cena vzrástla k úrovni 1 950 dolárov. 

Rastú aj ceny priemyselných kovov.  Nikel je vyššie o 3 percentá a dosiahol najvyššie úrovne za poslednú dekádu. Hliník získal 2 percentá. 

Moskovská burza zastavila obchodovanie po tom, ako na začiatku jej obchodovania hlavný index prepadol o viac ako 11 percent. Rubeľ stratil viac ako 6 percent a voči doláru sa obchoduje na úrovňou 86, píše Financial Times

Ruský útok môže viesť k významnému rastu globálnej inflácie a následnej ekonomickej kríze

Ruský medveď
Neprehliadnite

Putin môže spustiť globálnu ekonomickú krízu. Jeho najväčšou zbraňou nie sú tanky, ale inflácia