Spojené štáty tvrdia, že ruský prezident Vladimir Putin je už maximálne pripravený zaútočiť na Ukrajinu v plnom rozsahu. Informovala o tom agentúra AFP s odvolaním sa na stredajšie vyjadrenie nemenovaného amerického predstaviteľa ozbrojených síl.

„Odhadujeme, že (Putin) sa momentálne blíži k takmer stopercentnému nasadenia všetkých (ozborjených) síl, ktorých vyslanie sme predpokladali," povedal novinárom zmienený predstaviteľ pod podmienkou zachovania anonymity.

150-tisíc v stave pohotovosti

Priblížil, že 80 percent z odhadovaných vyše 150-tisíc ruských vojakov na hraniciach s Ukrajinou je „v stave pohotovosti“, pričom sú rozmiestnení v útočných pozíciách v okruhu niekoľkých kilometrov od hraníc. Či Rusko skutočne zaútočí alebo nie, je podľa jeho slov na Putinovi, k útoku by však už teraz mohlo dôjsť kedykoľvek.

Dôkazy zatiaľ nie sú

Americký prezident Joe Biden síce v utorok povedal, že invázia zo strany Ruska na Ukrajina sa už „začína“, predstavitelia jeho administratívy následne uviedli, že zatiaľ nemajú dôkazy o tom, že by ruské sily prekročili hranice Ukrajiny.

„Stále nevieme potvrdiť, či sa do oblasti Donbasu presunuli ďalšie ruské vojenské sily,“ zopakoval aj v stredu spomínaný zdroj z prostredia armády USA.

Ďalšie dôležité články

Volodymyr Zelenskyj Andrzej Duda Gitanas Nauseda
Neprehliadnite

Zelenskyj obvinil Rusko z ďalšej agresie voči Ukrajine a porušovania medzinárodného práva