Potvrdil to prieskum Poštovej banky. Napriek stále rastúcej digitalizácii v bankovom sektore viac ako 60 percent z opýtaných plánuje o úver požiadať osobne na obchodnom mieste.

Z prieskumu vyplýva, že viac ako 60 percent opýtaných, ktorí plánujú o spotrebný úver požiadať v najbližších týždňoch, zvažuje sumu do 5 000 eur. Približne 15 percent zvažuje požiadať o sumu vo výške viac ako 10 000 eur. Každý štvrtý z nich chce peniaze investovať do rekonštrukcie bývania.

„Na refinancovanie už existujúcich úverov plánuje spotrebný úver využiť až 20 percent opýtaných. V nadchádzajúcom predvianočnom období tak uľavia svojej peňaženke, pretože spojenie viacerých úverov do jedného im pomôže znížiť výšku mesačnej splátky. Takéto riešenie je ideálne aj v prípade, že rodinný rozpočet je už veľmi napätý," vysvetlila výkonná riaditeľka banky Melinda Burdanová. Rovnaký počet chce peniaze investovať do kúpy automobilu. Ľudí lákajú aj menej tradičné dôvody. Šesť percent respondentov deklarovalo, že spotrebný úver plánuje investovať aj do nákupu kryptomien či na financovanie vzdelania. Nechýbali však ani dôvody ako svadba, dovolenka a vianočné darčeky.

Viac ako polovica opýtaných by si želala úrokovú sadzbu tri percentá alebo nižšiu. „Úrokové sadzby pri spotrebných úveroch sa na Slovensku pohybujú na svojich historických minimách a priemerná trhová výška úrokovej sadzby sa pohybuje mierne nad 7,5 percenta," pokračovala Burdanová. Zároveň si myslí, že z dlhodobého hľadiska je potrebné v eurozóne počítať s tým, že úrokové sadzby sa budú zvyšovať.

lizing
Neprehliadnite

Koronové paradoxy lízingu. Trh rastie, pôžičky klesajú