Dve na prvé počutie protichodné informácie. Aktíva lízingových firiem počas prvých šiestich mesiacov tohto roka klesli o 1,1 percenta. Napriek tomu v tom istom období trh s predajom na splátky narástol o 17,3 percenta, na 1,2 miliardy eur. Obidve informácie sú pravdivé a tento paradox je jedným z dôsledkov nečakanej pandémie.

Aktíva vo finančnom svete predstavujú objem požičaných peňazí. Špecifikom lízingu je, že napríklad majiteľom automobilu sa klient stane až po zaplatení poslednej splátky, pričom splácanie zväčša trvá tri až štyri roky. Práve preto výsledky za prvý polrok 2021 ovplyvňujú zmluvy uzatvorené v roku 2017.

Staré zmluvy sa vo veľkom končili zaplatením poslednej splátky počas prvých šiestich mesiacov tohto roka. Zároveň v jeho úvode krajina čelila dlhému lockdownu a noví klienti sa zháňali oveľa ťažšie. Pri porovnávaní prvých šiestich mesiacov tohto a minulého roka došlo k slušnému rastu, pretože po ukončení obmedzení ľudia oveľa viac využívali financovanie prostredníctvom lízingu.

„Z hľadiska klientskych segmentov rástlo v prvom polroku 2021 najmä financovanie odvetví priemyslu a stavebníctva s medziročným nárastom o 24 percent. Silný rast mali aj podnikatelia z odvetví služieb – o osemnásť percent, alebo poľnohospodárstva – sedemnásť percent,“ približuje predseda Predstavenstva Asociácie leasingových spoločností SR a generálny riaditeľ ČSOB Leasing Richard Daubner. 

Bankám padli zisky o takmer dve tretiny
Neprehliadnite

Každé druhé euro je investované so stratou. Tvrdá daň za strach z reformy II. piliera

Čipy a lízingovky

Predplaťte si TREND za najvýhodnejšiu cenu už od 1 € / týždeň

  • Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
  • Prémiový prístup na weby Mediálne, TRENDreality a ENJOY
  • Menej reklamy na TREND.sk
Objednať predplatné

Máte už predplatné? Prihláste sa