Podľa amerického denníka The New York Times zomrel pri páde vrtuľníka na Aljaške český miliardár a podnikateľ Petr Kellner (56). Správu potvrdila aj hovorkyňa investičnej skupiny PPF Jitka Tkadlecová. Pohreb sa bude konať v úzkom rodinnom kruhu. Hovorkyňa zároveň požiadala, aby všetci rešpektovali súkromie Kellnerovej rodiny.

„Zatiaľ čo jeho pracovný život bol v znamení neuveriteľnej pracovitosti a kreatívnosti, jeho súkromný život patril jeho rodine a deťom. Pohreb preto prebehne v úzkom rodinnom kruhu. Prosíme všetkých, najmä médiá, aby v túto ťažkú ​​chvíľu rešpektovali súkromie rodiny pána Petra Kellnera," uviedla Tkadlecová.

Petr Kellner
Neprehliadnite

V rebríčku najbohatších bol už takmer stálicou. Kto bol Petr Kellner?

Medzi obeťami sú okrem Kellnera aj ďalší Čech Benjamin Larochaix (50), a tiež traja Američania Gregory Harms (52), Sean McMannany (38) a pilot Zachary Russel (33), informovala v nedeľu aljašská polícia.

Haváriu vrtuľníka na Aljaške prežil podľa informácií Denníka N fotograf a bývalý majster Českej republiky v snowboardingu David Horváth. Horváth miliardára Petra Kellnera často fotil, rovnako ako jeho dcéru Annu, ktorá preteká na koňoch.

Podľa informácií amerického deníka The New York Times sa vrtuľník vezúci skupinu lyžiarov zrútil v blízkosti ľadovca Knik na Aljaške. Predpokladá sa, že sa skupina chcela v oblasti venovať heliskiingu, teda lyžovaniu, pri ktorom sú lyžiari vysadnutí z vrtuľníka. Príčina pádu stroja Airbus AS350B3 patriaceho spoločnosti Soloy Helicopters z aljašského mesta Wasilla sa stále vyšetruje. „Je to oblasť s veľmi prudkými svahmi, terén je pokrytý snehom, približne okolo 5-tisíc, 6-tisíc stôp (nad morom; okolo 1 700 m. N. M .; pozn. ČTK)," citoval web Anchorage Daily News Clinta Johnsona z amerického Národného úradu pre dopravnú bezpečnosť NTSB.

Moneta Money Bank
Neprehliadnite

Kellnerova smrť zasiahla pražskú burzu, klesajú akcie operátora O2 a Moneta Money Bank

 

Posledné chvíle svojho života strávil Kellner po boku elitných horských vodcov a v lokalite, ktorá je po dlhé roky stredom vesmíru adrenalínového lyžovania a lákadlom aj pre tých najlepších športovcov. V rezorte, kde bol ubytovaný, sa práve konalo finálové kolo súťaže organizované legendou snowboardingu Travisom Ricem. Stredisko Tordrillo Mountain Lodge označujú prevádzkovatelia za najluxusnejší rezort na Aljaške, ktorá je vďaka množstvu nedotknutých svahov a klimatickým podmienkam už niekoľko desaťročí takmer posvätným miestom pre mnohých vyznávačov jazdy vo voľnom teréne. Medzi tie sa radil aj Kellner.

O možnom páde stroja sa aljašskí štátni policajti dozvedeli v sobotu o 22:00 miestneho času, keď vrtuľník nedorazil na miesto pristátia a svedkovia videli trosky v oblasti ľadovca Knik. Na mieste potom našli päť obetí a jediného preživšieho. Aljašská polícia potom na svojom webe informovala, že medzi obeťami leteckého nešťastia je 56-ročný muž menom Petr Kellner z Českej republiky. Medzi mŕtvymi je podľa polície aj ďalší muž z Čiech, päťdesiatročný Benjamin Larochaix. Pri páde zahynuli aj ďalší traja ľudia vrátane pilota, jeden človek je vo vážnom, ale stabilizovanom stave v starostlivosti nemocnice v Anchorage. Záchranári tela zaistili v nedeľu popoludní.

Pri nehode vrtuľníka na Aljaške zomrel najbohatší Čech Petr Kellner.
Neprehliadnite

PPF stráca hlavného stratéga a vizionára, čelí najväčšej výzve vo svojej tridsaťročnej histórii

Heliskiing je extrémny šport, pri ktorom je len malý priestor pre chyby. V posledných rokoch sa stal magnetom pre všetkých, ktorí hľadajú nový spôsob vzrušenia. Vrtuľníky lyžiarov dopravujú do odľahlých častí hôr na neporušený sneh. Chata, ktorá vrtuľník pre Kellnera najala, ponúka týždenné pobyty za 15-tisíc dolárov plus služby vrtuľníka. Vo vyhlásení vydanom v nedeľu večer jej majitelia vyjadrili nad nehodou ľútosť. „Za 17 rokov, čo tieto akcie prevádzkujeme, ide o prvú podobnú udalosť," uviedli s tým, že Kellner bol ich častým hosťom a priateľom.