Rebríček najbohatších Čechov a Slovákov prvým miestom v roku 2020 neprekvapil. Pozíciu jednotky suverénne obsadil český podnikateľ a líder skupiny PPF Petr Kellner, ktorého majetok vyčíslili na 8,6 miliardy eur. Výsledky celého česko-slovenského rebríčka zverejňuje aj Trend v spolupráci s denníkom E15. Najbohatší Čech si však oproti roku 2019 výraznejšie pohoršil. Hodnota jeho majetku klesla o 2,1 milardy eur.

Kellnerovi sa taktiež podarilo umiestniť na slušnej 83. pozícii vo svetovom rebríčku miliardárov, ktorý zostavuje Forbes.

Najbohatší Čech Petr Kellner
Neprehliadnite

Elita biznisu je späť. Vyšiel nový rebríček najbohatších Slovákov a Čechov

Pandémia ho podrazila 

Pandémia koronavírusu citeľne otriasla svetovou ekonomikou. Momentálna situácia výrazne poškodila aj plány a zmenšila majetok najbohatšieho Čecha. Kellnerov majetok sa podľa aktuálneho rebríčka najbohatších Slovákov a Čechov zmenšil o vyše 2,6 miliardy eur. Podľa informácií českého denníka E15 sa výrazne nedarilo najmä Home Creditu. Práve ten je najväčším ťahúňom Kellnerovej skupiny PPF. 

Home credit v roku 2017 zamieril na čínsky trh. Skupina podľa portálu iDnes pôsobí v krajinách, kde je slabé pokrytie spotrebiteľskými úvermi. V takýchto oblastiach sa teda dopyt po úveroch zvyšuje spolu so stúpajúcimi disponibilnými príjmami. Home Credit je v Číne jediným poskytovateľom spotrebiteľských úverov, ktorý nie je vo vlastníctve domácich investorov.

Skupinu poskytujúcu spotrebiteľské úvery zasiahla koronakríza naozaj tvrdo. E15 však uviedol, že situácia v Home Credite sa začala zhoršovať ešte skôr, ako ju dorazila koronakríza. Problémy nastali preto, lebo dopyt po úveroch sa vďaka kríze zmenšoval. V prvej polovici roka 2020 sa zisky skupiny Home Credit prepadli o 619 miliónov eur. „Koronavírusová pandémia, bohužiaľ, nezostane bez negatívnych dopadov na aktivity Home Creditu,“ tvrdí pre iDnes hovorca podniku Milan Tománek. „Klasifikovať tento dopad v okamihu, keď pandémia ešte neskončila, by bolo špekuláciou,“ dodal.

Červenú na semafore vraj podľa denníka E15 mohol vyvolať aj neúspešný minuloročný plán dostať sa na hongkongskú burzu. Podľa informácií iDnes sa spoločnosť Home Credit v rámci plánovaného vstupu na hongkongskú burzu snažila stanoviť svoju hodnotu na desať miliárd eur. Investori sa ale stiahli, preto sa nakoniec rozhodla, že na burzu nevstúpi. Predstavy majiteľov finančnej skupiny Petra Kellnera a miliardára Jiřího Šmejca o hodnote Home Creditu sa totiž výrazne líšili od predstáv investorov, ktorí mali o Home Credit záujem.

Petr Kellner však už skúsenosti s obchodnou krízou mal. Z globálnej ekonomickej krízy v roku 2008 vyšiel takmer nedotknutý. V ťažkých časoch vtedy zariskoval a investoval. Toho sa mnohí obchodníci báli, alebo si to nemohli dovoliť. 

Smerom na mediálny trh 

V októbri 2020 prišlo z Bruselu dôležité a dlho očakávané rozhodnutie. Kellner totiž uzatvoril významný obchod. Kúpil mediálnu spoločnosť CME. Televízia Markíza spolu s ďalšími stanicami z tejto skupiny dostali teda oficiálne nového majiteľa. O tomto predaji v októbri 2019 písal aj TREND. PPF vlastní aj televíznu platformu O2 TV. Viaceré televízie, vrátane Českej televízie, prejavili obavy, že bude Kellner vo výbere obsahu pre svoju platformu nadržiavať Nove a Markíze. Európska komisia však rozhodla v jeho prospech. 

V markizáckych Televíznych novinách opäť mimoriadne vystúpil premiér SR Igor Matovič.
Neprehliadnite

Kellner dokončil prevzatie Markízy. PPF teraz plne majetkovo kontroluje aktivity CME

„Nákupom spoločnosti CME, respektíve jej mediálnych aktivít v piatich európskych krajinách, sledujeme predovšetkým cieľ doplniť náš telekomunikačný biznis v strednej a východnej Európe. Chceme využiť synergie medzi tvorbou mediálneho obsahu a jeho distribúciou,“ okomentoval vtedy Kellner dôvody, pre ktoré vstúpil na mediálny trh. 

Ten, kto si stráži súkromie

Petr Kellner bol napriek svojmu bohatstvu mužom, ktorý si do svojho života nepúšťal bulvár. Z jeho osobného života sa na verejnosť dostávalo máločo. Denník Index však upozornil na fakt, že všetky potenciálne bulvárne hrozby, teda bulvárna tlač, ktorá by mohla o Kellnerovi písať, je pod dohľadom jeho obchodného partnera Daniela Křetínského. Ten sa vrebríčku boháčov umiestnil vlani na treťom mieste. 

Ako uvádza jeho vizitka uverejnená v magazíne Forbes, Kellner zbohatol začiatkom 90-tych rokov predajom kancelárskych pomôcok. Podľa informácií českého portálu Aktuálně po skončení štúdia na pražskej VŠE pracoval Kellner ako referent v podniku zahraničného obchodu. V roku 1991 potom založil spolu s Milanom Maděryčom a Milanom Vinklerom Prvý privatizačný fond, teda PPF.

I keď Kellner odmietal, že by sa miešal do politiky, spájajú ho s ňou viaceré udalosti. Keď v roku 2014 odcestoval Miloš Zeman na oficiálnu návštevu Číny, podľa investigatívneho portálu Hlídací Pes si na uzavreté rokovania s prezidentom Si Ťin-pchingom prizval Kellnera.

Petr Kellner v pražskom paláci Žofín počas návštevy čínskeho prezidenta Si Ťin-pchinga
Zdroj: Profimedia.sk
Petr Kellner v pražskom paláci Žofín počas návštevy čínskeho prezidenta Si Ťin-pchinga

Kellner bol na čínsky trh úzko prepojený. Svoje obchodné portfólio mal rozbehnuté v Česku, na Slovensku, ale najmä v Číne a iných častiach Ázie, teda v Indonézii, Rusku, Indii a vo Vietname. Riadil ho zo svojho sídla v stredočeskej obci Podkozí, kde podľa Plus 7 dní žil už dlhé roky. Aj tam sa snažil byť ukrytý pred verejnosťou. Jeho dom bol situovaný v lese a okolo pozemku je vysoký plot. Petr Kellner zahynul pri havárii vrtuľníka na Aljaške v sobotu 27. marca.