So stále častejšími signálmi, že sa nevyhneme ďalšiemu tvrdému lockdownu, narastajú aj obavy prevádzkovateľov hotelov, reštaurácií a kaviarní o to, ako prežijú zimu. Optimizmus im nepridalo ani víkendové vyhlásenie ministra obrany Jaroslava Naďa, že pri súčasnom vývoji pandémie nie je pravdepodobné otvorenie podnikov do konca roka.

Na jeho slová v pondelok reagovalo ministerstvo dopravy tlačovým vyhlásením, že ak budú reštaurácie a kaviarne zatvorené v čase zimných dovoleniek, bude to mať za následok postupné prepúšťanie zamestnancov, likvidáciu alebo až možný bankrot firiem, ktoré podnikajú priamo v cestovnom ruchu.

Ministerstvo tiež upozornilo, že takýto vývoj vytvorí efekt snehovej gule, pretože sa nepriamo môže dotknúť aj napríklad pekárov, cukrárov, vinárov, výrobcov piva či domácich výrobcov potravín. Rovnako ako logistiky a ostatných naviazaných odvetví.

Na snímke predseda vlády SR Igor Matovič (OĽaNO) počas príhovoru v rámci 16. schôdze NR SR 23. októbra 2020 v Bratislave. FOTO TASR - Martin Baumann
Neprehliadnite

Buď si Matovič romantizuje komunity, alebo už hľadá budúceho vinníka za zimný lockdown

Odmena za pomoc pri testovaní

Na takéto predikcie už musel reagovať premiér Igor Matovič, ktorý v utorok zástupcom HoReCa, ale aj športovísk a cirkví ponúkol, že ak sa budú podieľať na pravidelnom trojtýždňovom komunitnom testovaní, epidemiológovia s vládou by v prípade poklesu nových prípadov mohli v decembri uvoľniť prijaté opatrenia. „Niektoré miesta by zriadili školy, kultúra, niekde by ste išli do divadla napríklad. Ľudia keď budú mať certifikát, tak budú mať vstupenku do všetkých oblastí, ktoré sa na tom podieľali,“ vysvetlil premiér.

Príprava na celoplošné testovanie v Prešove
Zdroj: Roman Hanc, TASR

Testovacie miesta, zdravotníkov a dobrovoľníkov by museli zabezpečiť komunity z radov pandémiou zasiahnutého biznisu, divadlá, školy, či cirkev. Štát by sa postaral o materiálne vybavenie, teda testy a ochranné pomôcky, a vyslal by zástupcov vojska a polície. Či do toho zástupcovia spomínaných sektorov pôjdu, sa má rozhodnúť do konca týždňa.

Podmienky, za akých by mohli byť prevádzky otvorené, budú ešte predmetom samostatných rokovaní. „Samozrejme, testovanie na úrovni komunít bude veľmi zložité, preto sa budú tieto veci prediskutovávať v jednotlivých skupinách a koncom týždňa zhodnotíme, či má takýto typ testovania význam a či bude ľuďom stáť za to, aby za týchto podmienok potom mali bonus, že budú otvorené napríklad kultúrne a športové podujatia,“ vyhlásil v utorok po rokovaní hlavný hygienik Ján Mikas.

Budú mať na to dosť síl?

Generálny manažér Asociácie hotelov a reštaurácií Slovenska Marek Harbuľák si vie tento spôsob otvorenia prevádzok predstaviť a gastroprevádzky podľa neho urobia všetko, čo je v ich silách. Jasné pravidlá podľa neho tento sektor potrebuje poznať do konca novembra.

Zástupca Únie fitness centier Pavel Kiseľ pre TREND uviedol, že zatiaľ sa k ponuke premiéra stavajú prevádzkovatelia skôr negatívne. „Nie je to o tom, že by nám chýbala ochota pomôcť štátu, ale v našej situácii, keď je väčšina našich podnikov už zruinovaných, nevieme vynaložiť ďalšie peniaze a energiu do zriadenia testovania, ak sa to nepretaví do možnosti mať otvorené a vláda nás s našimi prosbami o pomoc ignoruje,“ konštatoval P. Kiseľ.

Ani zabezpečenie testovania im totiž podľa neho nezaistí, že sa epidemiologická situácia zlepší natoľko, aby mohli naďalej prevádzkovať svoje fitness centrá. Zástupca únie ďalej upozornil, že v súčasnosti o polovicu zvýšená finančná pomoc je možno dobre nastavená pre gastro a hotely, ale fitness centrám situáciu nerieši. „Daný výpočet z predchádzajúcich tržieb nám nepokrýva vyše 80 percent nákladov a my nemáme možnosť ani vedľajšieho príjmu formou okienkového predaja alebo rozvozu. So žiadosťami o úver sme odmietaní aj bankami ako rizikový sektor,“ vysvetľuje P. Kiseľ.

Otvorenie posilňovne
Zdroj: Roman Hanc, TASR

HoReCa vyčerpaná už pred zimou

Aký vývoj predpokladajú samotné reštaurácie, bistrá a ďalší podnikatelia v segmente? Podľa informácii zozbieraných prieskumnou agentúrou Data Servis, po uvoľnení opatrení v máji a júni už znovu neotvorilo päť percent podnikov. Agentúra odhaduje, že do konca roka ich skončí ďalších 15 percent.

Od začiatku tohto roka klesla návštevnosť v on-trade segmente o 38 percent. Na trhu chýbajú príjmy z takmer 100 miliónov neuskutočnených návštev. Podnikom chýbajú aj zahraniční turisti, ktorí tvorili 18 percent návštevníkov. Z pohľadu tržieb to znamená v priemere 40-percentný prepad, ak by sa podniky otvorili ešte v novembri. Ak zostanú zatvorené, čo je pravdepodobnejšie, agentúra predpokladá, že on-trade segment príde o viac ako polovicu celoročných príjmov.

Nedôvera voči klubom

Kvôli najprísnejším reštrikciám sú najviac postihnuté bary a kluby, ktoré sú v súčasnosti zatvorené a aj počas uvoľnenia opatrení museli každému zákazníkovi zaistiť sedenie a zatvárať o desiatej hodine v noci. Podľa agentúry prišli bary a kluby na Slovensku na tržbách v dôsledku všetkých obmedzení o 24 miliónov eur.

Prispieva k tomu aj negatívny mediálny obraz na základe vyhlásení virológov, že tieto podniky sú z pohľadu šírenia Covidu-19 viac rizikové. Z pohľadu samotných návštevníkov si to myslí 14 percent v prípade barov a 27 percent v prípade klubov. Ich návštevu v posledných mesiacoch obmedzila takmer polovica bežných hostí.

KK21 Praha - Zamestnanec kráča v zatvorenom bare v piatok 9. októbra 2020 v Prahe. V Česku pribudlo v piatok 8618 potvrdených prípadov nákazy novým druhom koronavírusu, ako vyplýva z údajov ministerstva zdravotníctva zverejnených v noci na sobotu. Je to vôbec najvyšší prírastok od začiatku pandémie a počas tohto týždňa už štvrtý rekord za sebou. FOTO TASR/AP
A staff member walks inside a closed bar in Prague, Czech Republic, Friday, Oct. 9, 2020. The Czech government has responded to new record
Zdroj: Petr David Josek FOTO TASR/AP

S dôverou z pohľadu bezpečnosti sú na tom lepšie reštaurácie. Podľa prieskumu Data Servisu považuje drahšie reštaurácie za bezpečnejšie až 86 percent hostí a návštevy lacnejšej reštaurácie alebo pohostinstva sa neobáva 64 percent hostí. Pomerne vysokú dôveru medzi zákazníkmi majú aj kaviarne, ktorých návštevy sa neobáva 74 percent hostí.

Kluby a bary sa však v prípade potenciálneho uvoľňovania opatrení vôbec nespomínajú. Naopak, I. Matovič prišiel s návrhom na zavedenie zákazu nočného vychádzania, ktorý by platil od 23 hodiny do piatej hodiny rannej. „Jednoducho sa môže ísť do práce, z práce, ale mať nejaký nočný život, to určite nie, “ povedal premiér v rádiu Expres. Zákaz vláda napokon v rámci predĺženia núdzového stavu neschvaľovala. Formou vyhlášky úradu verejného zdravotníctva ho má podľa I. Matoviča zaviesť hlavný hygienik Ján Mikas, pravdepodobne v miernejšej forme.

TREND: VLADIMÍR ELIÁŠ
Neprehliadnite

Startup Eatster chce pomôcť reštauráciám. Prináša gastronomický kiosk do vrecka

Zatváranie a škrty

Negatívne vyhliadky pre segment HoReCa v októbrovom prieskume medzi svojimi zákazníkmi zaznamenal aj veľkoobchod Metro. Z celkového počtu 3 009 respondentov až 37 percent odhaduje výpadky príjmov na úrovni 70 percent a viac, čo môže byť pre prevádzky likvidačné.

Fixné náklady spojené s podnikaním stravovacích a ubytovacích zariadení, ktorých priestory v dôsledku súčasných opatrení zívajú prázdnotou, núti majiteľov pristúpiť k radikálnym krokom.

Až 25 percent podnikov uviedlo, že predbežne ukončí svoje podnikanie na celé obdobie trvania lockdownu, a 1,6 percenta sa vyjadrilo, že bude musieť úplne ukončiť svoje podnikanie. Ďalších 1,3 percenta plánuje prepustiť všetkých pracovníkov a 17,4 percenta prepustí aspoň časť zamestnancov. Podniky, ktoré zatiaľ odmietajú prepúšťať zamestnancov, budú musieť skracovať pracovné úväzky. K tomuto kroku chce podľa prieskumu pristúpiť 12,7 percent opýtaných zariadení. Iba 9,3 percenta respondentov neplánuje žiadne personálne zmeny.

Podľa dát analyticko-poradenskej spoločnosti Bisnode zaniklo od začiatku roka 2020 do polovice októbra na Slovensku 874 reštaurácií, pohostinstiev a prevádzok s rýchlym občerstvením.