Český podnikateľ a majiteľ niekoľkých francúzskych denníkov Daniel Křetínský požičal denníku Libération 14 miliónov eur, aby mu pomohol s financovaním činnosti. Uviedla to agentúra AFP, podľa ktorej sú peniaze určené na financovanie denníka dovtedy, kým sa denník dostane späť do vyrovnanej bilancie, s čím sa počíta v roku 2026. AFP sa odvoláva na vlastníka denníka, spoločnosť Presse indépendente (FDPI).

Straty a deficit

Okrem toho Kretínsky prostredníctvom svojho fondu poskytol darom milión eur väčšinovému akcionárovi Presse indépendente, oznámil generálny riaditeľ denníka Libération Denis Olivennes.

Pôžička vo forme dlhopisov má denníku umožniť financovať straty a deficit, s ktorým sa denník zápasí napriek zvyšovaniu predaja. Denník si ale zachová nezávislosť, uvádza sa vo vyhlásení Presse indépendente.

Firme FDPI pred dvoma rokmi prenechala Libération skupina Altice Patricka Drahiho. FDPI oznámila, že zo získania ,,nového kvalitného partnera" má radosť a že v tom vidí záruku pre budúcnosť denníka. Křetínsky podľa vyhlásenia vyjadril spokojnosť, že môže prispieť k ,,ustáleniu nezávislého denníka nevyhnutného pre demokratickú debatu".

Revolúcia internetových odberateľov

Olivennes v júli oznámil, že pre denník potrebuje 15 miliónov eur. Návrat k vyváženej bilancii bol odložený o tri roky z pôvodného termínu 2023. Dôvodom oneskorenia je najmä pomalší rozvoj propagácie, než sa pôvodne čakalo. Tento vývoj potom ešte zhoršila pandémia covidu-19.

V utorkovom vyhlásení Olivennes uvádza, že denník ,,Libération vstúpil rovnými nohami do revolúcie internetových odberateľov", a tvrdí, že za rok a pol denník zaznamenal najväčší pokrok v šírení dennej tlače.

Zväz pre zhromažďovanie údajov týkajúcich sa médií (ACPM) uvádza, že v období 2021-2022 sa denne predalo 93 000 výtlačkov Libération, čo je oproti období 2020-2021 zvýšenie o 11,14 percenta. Vlani predstavoval obrat denníka 31,5 milióna eur, čo bol nárast o desať percent. Prevádzková strata klesla na 7,9 milióna eur z 12,3 milióna eur z roku 2020.

Ďalšie dôležité správy

Zámok Chateau du Marais sa má premeniť na luxusný hotel.
Neprehliadnite

D. Křetínský kúpil zámok za 43 miliónov eur. Pritom naťahuje ruku za štátnou pomocou pre EPH