Výsledky vychádzajú z prieskumu portálu Platy.sk, ktorý spadá pod pracovný portál Profesia.sk. Prieskum realizovali od 13. októbra do 9. novembra tohto roka. Zúčastnilo sa na ňom 3314 respondentov. Informovala o tom hovorkyňa Profesie Nikola Richterová.

Najlepšie zarábajúci sa chcú očkovať takmer všetci

V skupine najlepšie zarábajúcich ľudí bolo 90 percent naklonených očkovaniu, pri ľuďoch so stredne vysokými platmi to bolo 75 percent a pri Slovákoch s najnižšími platmi to bolo 62 percent. Naopak sa to odzrkadlilo pri odporcoch očkovania, tých bolo zase najviac v skupine Slovákov s najnižšími platmi (15 percent). Pri skupine so strednými platmi bolo proti očkovaniu desať percent a v skupine s vysokými platmi štyri percentá.

Čo sa týka konkrétnych pracovných oblastí, najviac zástancov vakcíny pracuje v oblasti vývoja a technológií, žurnalistiky, zákazníckej podpory či v chemickom priemysle a IT.  „Spomedzi úrovní pracovného zaradenia bol najvyšší podiel zástancov očkovania v top manažmente. Za vakcínu tu bolo 84 percent opýtaných. Nasleduje nižší a stredný manažment, kde išlo o 82 percent," skonštatovala hovorkyňa.

Ľudia s nižšími príjmami sú očkovaniu menej naklonení, zaostáva aj cestovný ruch

Naopak najmenej zástancov očkovania je medzi nekvalifikovanými robotníkmi (za vakcínu je 61 percent). „Medzi týmito pracovníkmi navyše vidíme 14 percent úplných odporcov očkovania proti covid-19," dodala Richterová. Druhý najnižší podiel zástancov očkovania je medzi kvalifikovanými robotníkmi a zamestnancami v službách.

Spomedzi jednotlivých sfér je najmenej zástancov očkovania v oblasti strojárstva, bezpečnosti a ochrany, výroby, automobilového priemyslu a v cestovnom ruchu. Podľa portálu je paradoxom, že sa v tomto rebríčku medzi poslednými umiestnil cestovný ruch, ktorý bol práve najviac zasiahnutý pandémiou nového koronavírusu.

Práca prináša stres
Neprehliadnite

Platy na Slovensku rástli pri stovkách pracovných pozícií, najviac však v troch odvetviach

Hovorkyňa vyzdvihla, že podobné výsledky vykazujú aj prieskumy v zahraničí. „Výsledky v Českej republike, Maďarsku a Bulharsku potvrdili rovnaký trend ako na Slovensku. U respondentov z najvyššej platovej kategórie bol zaznamenaný vždy najpozitívnejší postoj k očkovaniu." 

Zdravotnú starostlivosť to vraj neohrozí.
Neprehliadnite

Vláda omieľa povinné očkovanie a Rakúsko jej hrá do kariet. Problém je však inde