Mzdy v pracovných ponukách zverejnených na portáli Profesia.sk sa za posledné obdobie zvýšili pri väčšine pozícií, ktorých bolo vyše 300. Informovala o tom hovorkyňa portálu Nikola Richterová.

Najväčšie mzdové nárasty v 3. kvartáli oproti 2. štvrťroku evidoval portál vo vodohospodárstve, v textilnom priemysle a umení. Prvú päťku uzatvorilo prekladateľstvo a cestovný ruch.

Zvýšenie priemerného platu

Priemerný plat v pracovných inzerátoch zverejnených v 3. kvartáli tohto roka predstavoval 1 223 eur v hrubom. Je to medzikvártalne o štyri eurá viac. Oproti úvodnému štvrťroku 2021 ide o pokles z 1 276 eur. Portál však úvod tohto roka považuje za mzdový výkyv, ktorý spôsobila odlišná štruktúra pracovných inzerátov.

Horský hotel Popradské pleso vo Vysokých Tatrách
Neprehliadnite

Priemerná mzda v júli vzrástla vo všetkých odvetviach hospodárstva, najviac v ubytovaní

Z celkových 40 odvetví presne 30 evidoval oproti 2. kvartálu vyššie čísla garantovaných zárobkov. Vo zvyšných desiatich sa platy jemne znižovali. Najväčší pokles bol v chemickom priemysle (o štyri percentá), kde priemerná mzda v 3. kvartáli bola 1 178 eur v hrubom.

V rebríčku vedie vodohospodárstvo

Rebríček najvyšších nárastov vedie vodohospodárstvo a životné prostredie, kde mzdy medzikvartálne vzrástli o deväť percent na 1 294 eur v priemere. V textilnom a odevnom priemysle predstavovala priemerná mzda v predposlednom kvartáli 827 eur, v umení a kultúre 1 222 eur a v prekladateľstve a tlmočníctve 1 251 eur.

Talianský premiér Mario Monti.
Neprehliadnite

Európa smeruje k stagflácii, našim podnikateľom dá vláda navrch aj povinnosť e-faktúry

Vo všetkých troch prípadoch išlo o sedempercentný nárast. O šesť percent narástli mzdy v cestovnom ruchu, gastre a hotelierstve na priemerných 1 005 eur.

Richterová poukázala aj na sektory, kde mzdy stúpajú kontinuálne. Kým pred rokom sa tak každý štvrťrok dialo iba v sektore IT a služieb, v súčasnosti ide o 12 odvetví. „Zdá sa, že protipandemické opatrenia robia problém stále menej sektorom,“ skonštatovala hovorkyňa.

Najviac si prilepšili tréneri

Priemerná mzda už od začiatku roka kontinuálne rastie vo vodohospodárstve, žurnalistike, technike, pomocných prácach, výrobe, informačných technológiách, doprave, službách, elektrotechnike, poľnohospodárstve, farmaceutickom priemysle a komunikáciách.

Nové metodické usmernenie rezortu zdravotníctva platí od 25. augusta.
Neprehliadnite

Neočkovaní môžu do nemocníc či ambulancií bez testu. Ak ich pošlú domov, zaplatia im mzdu

Čo sa týka konkrétnych pozícií, najviac si prilepšili športoví tréneri. Ponúkaná mzda sa im zvýšila o 22 percent. O zhruba pätinu rástla mzda aj programátorom priemyselných robotov, vedúcim dopravy a autoklampiarom.

Naopak, najväčší pokles ponúkaných miezd zaznamenal portál pri pozícii energetika (o 17 %), sociálnej pracovníčky (o 15 percent) a advokáta (o 14 percent). Firmy ponúkali menej peňazí aj hosteskám a zdravotníckym asistentom.