Článok bol aktualizovaný na konci textu

V Nórsku, ktorého populácia je približne rovnaká ako slovenská, zomrelo v pomerne rýchlom časovom slede 23 ľudí po tom, ako boli zaočkovaní vakcínou od Pfizer/BioNTech píše Bloomberg.

U 13 z nich bola vykonaná pitva, ktorá naznačuje, že k úmrtiam mohli prispieť bežné vedľajšie efekty očkovania u starších a zdravotne postihnutých ľudí. „U výrazne postihnutých ľudí už aj mierne vedľajšie účinky môžu mať vážne následky,“ tvrdí Nórsky inštitút verejného zdravia.

Nórsko len nedávno spustilo stratégiu očkovania najzraniteľnejšej populácie vrátane starších ľudí. Prvú dávku dostalo 33-tisíc z nich. Všetky zaznamenané úmrtia sa týkali vekovej skupiny staršej ako 80 rokov.

Testovanie na covid
Neprehliadnite

Budú sa objavovať čoraz infekčnejšie varianty koronavírusu, varuje expert

Čínska kritika

Čínsky GlobalTimes na správy reagoval kritikou, že použitie vakcín vyrobených na základe metódy mRNA by malo byť zastavené. Tento nový spôsob tvorby vakcín nebol doposiaľ nikdy aplikovaný na širšiu populáciu, hovoria domáci imunológovia.

Vakcíny na báze mRNA učia ľudské bunky vytvoriť proteíny, ktoré spustia imunitnú reakciu tela, čím ho ochránia pred reálnym vírusom. Medzitým však v tele vznikajú toxické látky, tvrdí Yang Zhanqiu, virológ z Wuchanskej univerzity.

Čínsky virológ obhajuje tradičný spôsob výroby vakcín na báze vstreku neaktívneho vírusu, ktorý používajú aj čínske farmaceutické spoločnosti. Aj napriek nemu sa v Číne očkujú iba ľudia vo veku 19-59 rokov, čo je v značnom rozpore s plánovanou stratégiou západných krajín.

CHINA SHENYANG COVID LOCKDOWN
Neprehliadnite

V Číne sa objavila nová epidémia covidu. Postihnutá oblasť to dáva „na Matoviča“

Brazílske sklamanie

Reakcia čínskej strany môže byť pochopiteľná vzhľadom na slabé výsledky ich nádejnej vakcíny s názvom CoronaVac, ktoré boli prezentované tento týždeň.

Čínska spoločnosť Sinovac mala zverejniť výsledky svojej veľkej brazílskej štúdie už 15. decembra. Nestalo sa a zverejnenie sa odložilo trikrát, čo je extrémne neobvyklé a samé o sebe vyvoláva množstvo otázok, píše Wall Street Journal.

Až doteraz boli totižto zverejnené veľmi rozdielne efektivity jej vakcíny vzhľadom na malé štúdie, ktoré prebiehali v Turecku a Indonézii. Čakalo sa preto na brazílske výsledky, kde štúdia sledovala skupinu o veľkosti 13-tisíc ľudí.

Najprv bol ohlásený výsledok efektívnosti 78 percent a až 100-percentná účinnosť voči vážnemu prepuknutiu choroby. Avšak na naliehanie niektorých brazílskych vedcov boli zverejnené dáta, ktoré ukázali, že pri započítaní aj veľmi miernych príznakov choroby sa účinnosť vakcíny znižuje na 50,4 percenta.

Svetová zdravotnícka organizácia pritom odporúča použitie iba vakcín, ktorých účinnosť je vyššia ako 50 percent. Čínsky CoronaVac sa dostal na jej najnižšiu hranicu, čo výrazne znižuje očakávania s vakcínou spojené.

Coronavirus - Tue Jan 5, 2021
Neprehliadnite

Británia potvrdila obavy, že lockdown bude trvať do zaočkovania populácie

Anglicko-švédske problémy

Pre Čínu je z geopolitického hľadiska dôležité, aby jej vakcína bola vnímaná úspešne. Práve pomocou nej by si dokázala zvýšiť svoj vplyv v rozvíjajúcom sa svete. Väčšina vakcín od Moderny či Pfizer/BioNTech v prvej fáze distribúcie bude totižto smerovať do rozvinutých krajín.

Podobne to bude aj s vakcínami od anglo-švédskej spoločnosti AstraZeneca. Účinnosť jej vakcín však tiež vyvolala značné množstvo pochybností, keď sa ukázalo, že menšia dávka vakcíny mala lepšiu účinnosť ako dávka väčšia.

V utorok AstraZeneca podala návrh na Európsku liekovú agentúru o schválenie jej vakcíny, no riaditeľ inštitúcie Emer Cooke tvrdí, že tentokrát bude schvaľovanie výzvou, ale verí, že do mesiaca by mohla byť registrovaná. Slovenský minister zdravotníctva Marek Krajčí išiel ešte ďalej a povedal, že jej registrácia je ohrozená.  

Podobnú pozíciu zaujala aj skupina austrálskych vedcov, podľa ktorých táto vakcína nebude dostatočne účinná na to, aby vytvorila kolektívnu imunitu, píše Financial Times. K nim sa pridáva labouristická strana s myšlienkou, že dobrá vakcína bude pre bohatých a tá horšia ostane pre chudobných.

Očkovanie v podstate ešte ani nezačalo a už sa z neho stáva silná a kontroverzná politická téma. A iné to nebude ani na Slovensku, kde už budúci týždeň začína očkovanie seniorov.

Lekárnik v Bolívii
Neprehliadnite

Existuje účinný liek na covid? Niektorí vedci si to myslia. Rusko ho vraj už má

Aktualizácia 18.1.2021

Nórsko nenašlo žiadne priame spojenie medzi úmrtiami starších ľudí a ich zaočkovaním vakcínou, píše v pondleok Bloomberg. Krajina tvrdí, že všetci ľudia, ktorí zomreli, boli vážne chorí. Nórsko zaočkovalo 42-tisíc najzraniteľnejších ľudí, z čoho menej ako jeden z tisíca umrel. Podľa Nórskej medicínskej agentúry sa môže v určitých prípadoch zaočkovaním choroba zhoršiť, čo sa nedá vylúčiť.