V stredu americkí vedci oznámili objav dvoch nových variantov koronavírusu.

Jeden z nich je veľmi podobný tomu, ktorý sa šíri z Veľkej Británie s názovom B.1.1.7. Vedci však predpokladajú, že tento konkrétny kmeň nevznikol v Anglicku, ale v Spojených štátoch.

Druhý objavený variant je úplne odlišný. Práve tento nový kmeň sa stal dominantným v Columbuse, hlavnom meste amerického štátu Ohio.

Len niekoľko hodín pred touto správou britský premiér Boris Johnson varoval pred novým brazílskym variantom. Ten sa objavil pred niekoľkými dňami aj v Tokiu a pochádzal od cestujúcich prichádzajúcich z Južnej Ameriky.

CHINA SHENYANG COVID LOCKDOWN
Neprehliadnite

V Číne sa objavila nová epidémia covidu. Postihnutá oblasť to dáva „na Matoviča“

Posledné varianty vznikli nezávisle od seba. Sú dôkazom, že koronavírus začal mutovať omnoho rýchlejšie ako doteraz. Kým na začiatku sme videli zhruba jednu až dve mutácie mesačne, britský aj juhoafrický vírus už nesie približne 20 výrazných genetických zmien.

Zmena na pozícií N501Y je spojená s rýchlym šírením vírusu, ktoré môže byť až o 70 percent rýchlejšie ako pri pôvodnom víruse. Druhá zmena na pozícií E484K je spojená so zníženou tvorbou neutralizačných protilátok.

V praxi to znamená, že koronavírusom sa človek môže nakaziť viackrát. Stačí, aby prišlo k infekcii novým variantom vírusu. Tieto domnienky potvrdila aj brazílska štúdia, ktorá sledovala pacienta, ktorý sa z covidu vyliečil len na to, aby sa čoskoro nakazil novým kmeňom vírusu.

Kým Pfizer a BioNTech ukázali, že ich vakcíny sú účinné voči zmenám na pozícii N501Y, zmeny na pozícií E484K vyvolávajú veľké otázniky, keďže znižujú obranyschopnosť ľudského organizmu.

Coronavirus - Tue Jan 5, 2021
Neprehliadnite

Británia potvrdila obavy, že lockdown bude trvať do zaočkovania populácie

Salim Abdool Karim, významný juhoafrický epidemiológ povedal pre Financial Times, že časom sa budú objavovať nové varianty koronavírusu, ktoré budú vytvárať ďalšie vlny epidémií. Zatiaľ je stále priskoro odhadovať, aký vplyv na ne bude mať očkovanie.

Nové varianty vznikajú s tým, ako sú vírusom infikovaní ľudia s čiastočnou imunitou. Vírus zmutuje v snahe uniknúť rozpoznaniu imunitným systémom. Ako sa bude v roku 2021 viac očkovať a pribudne viac nakazených ľudí, bude podľa odborníkov vznikať aj viac mutácií.

Dobrou správou je, že podľa štúdie vedcov z Emory and Penn State by evolučná cesta vírusu mala ísť smerom k menej virulentnému endemickému vírusu, ktorý bude mať nakoniec na ľudí podobný vplyv ako nachladnutie. K tomu má však ľudstvo ešte ďaleko.