Keď sa v decembri začali medializovať prvé správy o novej mutácii britského vírusu s názvom B117, vedci spozorneli. Dôvodom bolo jeho rýchlejšie šírenie o 50-70 percent oproti existujúcemu vírusu. To sa v praktickej rovine prenieslo do zvýšenia koeficientu šírenia až o 0,7, čo je obrovské číslo.

Začalo sa špekulovať o tom, že ani pomerne tvrdý lockdown nedokáže koeficient šírenia znížiť pod hodnotu jedna, čo je potrebné na zastavenie epidémie. Posledné týždne či dokonca dni sa tieto obavy potvrdili.

Britský premiér Boris Johnson bol v pondelok nútený ohlásiť tretí veľký anglický lockdown, keď sa regionálne opatrenia z Vianoc ukázali ako nedostatočné. Celej Veľkej Británii totižto hrozí kolaps nemocníc, podobne ako na Slovensku.

Šírenie novej mutácie vírusu nadobudlo také rozmery, že počet hospitalizovaných pacientov na Covid za jeden týždne vzrástol o 30 percent. Nemocnice budú už čoskoro na pokraji svojich kapacít.

Nový prísny lockdown znamená, že každý musí ostať doma okrem zdravotníckych pracovníkov a pracovníkov kritickej infraštruktúry. Opustiť domov sa môže iba kvôli nákupu alebo cvičeniu, ideálne raz do dňa. Miešať sa môžu iba domácnosti, ktoré zabezpečujú starostlivosť o deti alebo postihnutých.

Lekárnik v Bolívii
Neprehliadnite

Existuje účinný liek na covid? Niektorí vedci si to myslia. Rusko ho vraj už má

Lockdown do očkovania

Prísny lockdown bude trvať až do polovice februára, tvrdí vláda. Do tohto času totižto plánuje zaočkovať takmer 14 miliónov ľudí, ktorí sú voči covidu najzraniteľnejší. Ak sa jej skutočne podarí padávať vakcínu tempom dva milióny ľudí týždenne, lockdown môže už vo februári skončiť.

Spojené kráľovstvo má na rozdiel od európskych krajín v tomto smere výhodu, že už schválilo použitie vakcín od všetkých troch veľkých výrobcov - okrem Pfizeru aj Moderny a AstraZenecy. Ako prvá krajina na svete začala v pondelok s očkovaním vakcíny od britsko-švédskej spoločnosti AstraZeneca.

Uvedená vakcína však už od zverejnenia prvých výsledkov klinických štúdií vyvoláva pochybnosti o svojej účinnosti. Je síce lacnejšia a ľahšie distribuovateľnejšia, no kým celá dávka vakcíny preukázala úspešnosť 62 percent, polovičná dávka až 90 percent.

Vedci sa domnievajú, že dôvodom tohto rozpätia nie je ani samotné množstvo vakcíny, ako skôr čas medzi prvým a druhým očkovaním. Niektorí tvrdia, že čím je doba medzi očkovaniami dlhšia, tým je účinnosť vakcíny väčšia. Tento fakt stojí za poslednými úvahami, že doba medzi oboma zaočkovaniami by sa mala posunúť z niekoľkých týždňov na niekoľko mesiacov.

Benjamin Netanyahu
Neprehliadnite

V Izraeli sa napriek zaočkovaniu nakazili covidom stovky ľudí. Vakcinácia si vyžaduje opatrnosť

Slovenská cesta

Kým incidencia nových prípadov vo Veľkej Británii bola počas novembra nižšia ako na Slovensku, počas decembra sa situácia zmenila. Dôvodom bude pravdepodobne nová agresívnejšia britská mutácia vírusu. Tá však už dorazila aj na Slovensko.

Je vysoko pravdepodobné, že nová mutácia sa začne rýchlo šíriť aj u nás. Už teraz je ale situácia v mnohých nemocniciach, najmä tej nitrianskej, kritická. Dĺžka lockdownu, ktorá je plánovaná do 24. januára sa môže bez problémov ďalej predlžiť.

Prvým znamením jeho oddialenia je plánovaný nástup detí do škôl, ktorý sa posunul na 18. januára. Pri súčasnej epidemickej situácii je ale každý stanovený termín predčasný a neistý. Pri existencii agresívnej mutácie a jej väčšom rozšírení sa môže aj povinné antigénové testovanie detí ukázať na otvorenie škôl ako nedostatočné.