Svet na začiatku roka 2021 dosahuje rekordný počet ľudí infikovaných covidom. Nové agresívnejšie mutácie vírusu v Británii a Južnej Afrike naznačujú, že vrchol môže ešte len prísť. Celý svet sa s nádejou pozerá na očkovanie, ktoré ma vysoký potenciál vírus poraziť.

Globálna výroba a logistika vakcín však naznačuje, že to bude trvať dlhé mesiace. Dovtedy sú v ohorení stovky tisíc životov. Aj z tohto dôvodu vedci po celom svete už rok hľadajú liek na covid.

Tým najjednoduchším spôsobom je na vírus v skúmavke aplikovať každé dostupné liečivo. Táto technika priniesla už v apríli minulého roka pozitívne výsledky s liekom ivermektín, ktoré patrí do skupiny antiparazitík a antivirotík.

Benjamin Netanyahu
Neprehliadnite

V Izraeli sa napriek zaočkovaniu nakazili covidom stovky ľudí. Vakcinácia si vyžaduje opatrnosť

Ivermektín sa už desiatky rokov úspešne používa na boj s parazitmi vo veterinárnej praxi aj ľudskej medicíne. Výsledky pokusov ukázali, že v skúmavke úspešne bojuje nielen s covidom, ale aj ostatnými RNA vírusmi ako je vírus Zika, chrípka typu A či žltá horúčka. Uvedený úspech mu u niektorých lekárov priniesol označenie „zázračný liek“.

Takto častovaných liekov však už bolo počas epidémie označených viacero. Stal sa ním napríklad aj remdesivir, ktorý v prvých štúdiách preukázal pozitívne výsledky. Neskôr bol viacerými štátmi schválený ako účinný liek v boji s covidom. Ďalšie štúdie však jeho účinnosť nepotvrdili. Napriek tomu, že ho pri liečbe dostal aj Donald Trump, remdesivir prestala odporúčať aj Svetová zdravotnícka organizácia.

Ďalšou nádejou sa stal hydroxychlorochín – liek na boj s maláriou či reumou. V marci ho proti covidu schválila americká lieková agentúra, no už v júli svoje odporúčanie vzala späť. Štúdie totižto opäť nepreukázali, že liek je skutočne účinný.

Kým ostatným liekom či liečivám sa to nepodarilo, šanca, že ivermektín môže byť skutočne účinným liekom proti covidu, zatiaľ rastie s časom. Napríklad na konci novembra metaanalýza dostupných 28 štúdií ukázala, že každá jedna z nich potvrdila účinnosť tohto liečiva.

Očkovanie
Neprehliadnite

Európska únia v očkovaní zaostáva. Pri novom variante vírusu budú následky veľké

Zdá sa, že ivermektín môže byť účinným prostriedkom v každej fáze ochorenia. Najlepšie funguje ako profylaxia – ochrana pred covidom, a to vo vyše 90 percentách prípadov. Dobré výsledky má mať aj v prípade počiatočnej fázy choroby. Naopak, v rozvinutej fáze pomáha zlepšiť stav zhruba polovici pacientom, čo je veľmi dobrý výsledok.

Podľa niektorých vedcov je ale problém v tom, že väčšina týchto štúdií nebola dostatočne veľká a kombinovala ivermektín s inými liečivami. Odporcov stále nepresvedčil ani fakt, že niektoré z nich, napríklad z Argentíny, ukázali priam fenomenálne výsledky jeho užívania.

Iní známi lekári a vedci, hlavne zo Spojených štátov, však medzitým vytvorili FLCCC alianciu, ktorá chce primäť vládne orgány, aby rýchlo a dôsledne prešetrili dáta týkajúce sa ivermektínu. Liečivo pritom zaradili medzi potenciálne klinické terapie pred aj počas choroby. Už mesiace ho používajú vo svojej klinickej praxi, ktorú stále vylepšujú.

Kým sa bude čakať na reakciu americkej liekovej agentúry, ktorej odporúčaniami sa bude pravdepodobne riadiť aj Európa, v Rusku nezaháľajú. Podľa RT krajina vytvorila prvý liek proti covidu na svete, pravdepodobne ale nebude založený na ivermektíne. Ten má mať účinnosť až 99 percent, no zatiaľ neprebehlo jeho klinické skúšanie, ktoré by výsledok potvrdilo.