Miera nezamestnanosti v Nemecku v decembri podľa sezónne očistených údajov klesla na 5,2 percenta z novembrovej hodnoty 5,3 percenta. Dnes to oznámil spolkový úrad práce. Nezamestnanosť je tak v Nemecku na najnižšej úrovni od marca 2020, kedy Berlín začal zavádzať tvrdé karanténne opatrenia kvôli pandémii choroby covid-19.

Výraznejší pokles ako sa predpokladalo

Počet nezamestnaných sa v decembri podľa sezónne očistených dát v 83-miliónovom Nemecku znížil o 23 000 na 2,405 milióna. Pokles bol výraznejší, než čakali analytici v ankete agentúry Reuters. Tí predpovedali pokles o 15 000. „Pracovnému trhu sa na konci roka darilo, oživenie z posledných mesiacov tak pokračovalo," povedal šéf úradu práce Detlef Scheele. O oživení hovoril na dnešnej tlačovej konferencii aj minister práce Hubertus Heil.

Bayer
Neprehliadnite

Investori v Nemecku žiadajú od Bayeru viac ako dve miliardy eur

„Trh práce v Nemecku pandémia síce zasiahla, silným otrasom sme ale dokázali predísť," povedal. „Priemerná nezamestnanosť za rok 2021 predstavovala 5,7 percenta. Pokiaľ ide o zamestnanosť, blížime sa predkrízovej úrovni," doplnil minister.

Poznamenal ale, že tempo hospodárskeho rozvoja nástup koronavírusového variantu omikrón zabrzdí. „Táto nová varianta vírusu bude predstavovať pre nemeckú ekonomiku náročnú skúšku," uviedla hlavná ekonómka nemeckej štátnej banky KfW Fritzi Köhlerová-Geibová.

Vývoj trhu práce je povzbudivý

Uviedla ale, že minuloročný vývoj na trhu práce je povzbudivý. Scheele zároveň upozornil, že zatiaľ čo nezamestnanosť v decembri klesla, neistota súvisiaca s pandémiou sa naopak zvýšila, ako dokazuje vývoj okolo takzvaného kurzarbeitu.

Žiadostí o kurzarbeit, teda ochranný režim pracovných miest, ktorý súvisí s aktuálnou hospodárskou situáciou, úrad práce podľa aktuálnych údajov od 1. do 27. decembra eviduje 286 000. V novembri to bolo o 130-tisíc menej.

Na snímke tepelná elektráreň Vojany v okrese Michalovce. Vojany 9. novembra 2021. FOTO TASR – Milan Kapusta
Neprehliadnite

Nemecko a Rakúsko ostro protestujú proti zámeru Bruselu označiť jadro za zelenú investíciu

„Žiadostí o kurzarbeit v decembri výrazne pribudlo," povedal Scheele. Podľa úradu práce sa to týkalo obzvlášť pohostinstva a obchodu. Úrad práce na základe svojej štatistickej metodiky uvádza ako najkritickejší mesiac pandémie apríl 2020. Vtedy v ochrannom režime so štátnymi príspevkami na mzdy bolo šesť miliónov pracovníkov.

Finančné prostriedky na ochranu miest

Heil poukázal na to, že záchrana pracovných miest si vyžiadala značné finančné prostriedky. „Bolo to namáhavé a niet pochýb, že to bolo drahé. Do polovice decembra 2021 sme od začiatku krízy vydali na kurzarbeit 42 miliárd eur. Chcem ale zdôrazniť, že iné možnosti by boli pre Nemecko z finančných a sociálnych ohľadov oveľa drahšie," povedal minister.

Euro,Coins,Stacked,On,Each,Other,In,Different,Positions.
Neprehliadnite

Šetrní Nemci sa nezaprú. Sporili aj vlani, finančné aktíva domácností dosiahli nový rekord

 „Sociálny štát sa nám za tejto krízy vyplatil," dodal. Heil poukázal na to, že aj napriek pandémii a súvisiacej kríze dosiahlo Nemecko rad hospodárskych úspechov.

Príprava štrukturálnych zmien

„Nezamestnanosť medzi mladými je na najnižšej úrovni od znovuzjednotenia Nemecka (v roku 1990)," povedal. Nemecko podľa neho teraz musí pracovný trh posilniť a pripraviť na štrukturálne zmeny. Cestu k tomu vidia okrem iného v lepšom vzdelávaní, vo zvýšení zamestnanosti žien, čo umožňuje aj práca z domu, alebo v získavaní kvalifikovaných pracovníkov v zahraničí.


pôvodný súbor:0059 Mochovce elektraren.jpg
Neprehliadnite

Rakúsko pohrozilo Bruselu žalobou, nechce zaradenie „jadra“ medzi čisté zdroje energie

Minister práce tiež oznámil, že Nemecko už čoskoro zvýši minimálnu hodinovú mzdu na 12 eur, čo bol ústredný predvolebný sľub nového sociálnodemokratického kancelára Olafa Scholza. „Príslušný návrh zákona čoskoro predložím," povedal Heil. Neupresnil ale, kedy zvýšenie začne platiť. Minimálna hodinová mzda novo činí 9,82 eura (243 Kč), od tohto mesiaca sa zvýšila o 22 centov.