Nemecko na konci tohto roka ukončí prevádzku v troch jadrových elektrárňach, zvyšné tri potom vypne do konca roku 2022, čím sa po šiestich desaťročiach rozlúči s nukleárnou energetikou.

Odstavenie jadrových elektrární, likvidácia rádioaktívneho odpadu, demontáž zariadenia a následné demolácie stavieb ale potrvá dlhší čas. Pokiaľ bude na mieste reaktorov opäť zelená lúka a kým bude jadrový odpad zabezpečený, môžu uplynúť aj desiatky rokov.

Vládu exkancelárky ovplyvnila havária vo Fukušime

Vláda niekdajšej kancelárky Angely Merkelovej sa v roku 2011 po nehode v japonskej jadrovej elektrárni Fukušima rozhodla produkciu energie z jadra pozastaviť. Merkelová, ktorá je vyštudovaná fyzička, sama priznala, že jej postoj k jadrovej energetike Fukušima zmenila.

Práce na likvidácii budú viditeľné po rokoch

Predposledný krok k odchodu od jadra urobí Nemecko na prelome roku, keď od siete definitívne odpoja jadrové elektrárne Brokdorf v Šlezvicku-Holštajnsku, Grohnde v Dolnom Sasku a Gundremmingen C v Bavorsku. Ihneď potom začnú práce na likvidácii nukleárneho zariadenia, ktoré budú niekoľko rokov zvonku neviditeľné. Jadrová elektráreň sa totiž likviduje zvnútra, ako vysvetľuje spoločnosť PreussenElektra, ktorá prevádzkuje zariadenia Brokdorf a Grohnde.

Summit EÚPredseda Európskej rady Charles Michel gestikuluje počas tlačovej konferencie po skončení summitu lídrov EÚ v Bruseli v piatok 17. decembra 2021.
Neprehliadnite

Jadrová energia zelená nebude, na summite EÚ sa nedohodli ani na regulácii cien emisných kvót

„Na prevádzkovú fázu, ktorá končí, nadväzuje poprevádzková fáza, kedy sa už nevyrába žiadna elektrina, ale palivové tyče sú stále v skladovacích bazénoch," uvádza PreussenElektra. Táto fáza môže trvať niekoľko rokov, na jej konci potom úrady jadrového dohľadu vydajú povolenie na rozobratie reaktora a demoláciu stavby.

Kontajnery zostanú v medziskladoch

V prípade Brokdorfu počíta šlezvicko-holštajnské ministerstvo pre energetickú zmenu, poľnohospodárstvo a životné prostredie, že tamojších 193 palivových tyčí zostane v chladiacich bazénoch štyri roky. Technici potom, hneď ako to bude možné, palivo z chladiacich bazénov premiestnia do kontajnerov CASTOR, ktoré slúžia na transport a uskladnenie vysoko rádioaktívnych materiálov.

Jadrová elektráreň Jaslovské Bohunice
Neprehliadnite

Belgicko do roku 2025 zatvorí všetky svoje jadrové reaktory

Kontajnery následne zostanú v medziskladoch, čo je často v areáli elektrární, potom budú trvalo uskladnené v konečnom úložisku, ktoré ale Nemecko ešte nemá. Postupne bude pokračovať aj likvidácia stredne a slabo rádioaktívneho materiálu. Aj ten skončí na vyhradených úložiskách.

Kde skončí rádioaktívny materiál

Spomínané ministerstvo predpokladá, že podiel silne rádioaktívneho materiálu v Brokdorfe je menej ako percento celého zariadenia. Nie všetok rádioaktívny materiál ale skončí v úložiskách. PreussenElektra tvrdí, že v elektrárňach, ktoré prevádzkuje, je až 90 percent vybavenia v kontrolovanej zóne vhodných na dekontamináciu a recykláciu. Odstraňovanie rádioaktívnych a kontaminovaných častí po získaní povolenia potrvá desať až 15 rokov.

Merwede štvrť, Utrecht
Neprehliadnite

Holandská staronová koalícia chce postaviť dve jadrové elektrárne

„Materiál v konvenčnej časti, napríklad v strojovni či správnej budove, nikdy neprišiel s radiáciou do kontaktu. Z rádiologického hľadiska tak môže byť až 100 percent zrecyklovaných," uvádza PreussenElektra. Konvenčná demolácia, čo je likvidácia stavieb a zariadení nezaťažených radiáciou, bude poslednou fázou. Tá potrvá asi dva roky. Potom by na mieste elektrárne mohla byť opäť zelená lúka. V Brokdorfe by sa tak mohlo stať okolo roku 2040.

Miesto skladovania odpadu ešte nie je známe

Na konečné uloženie vysoko rádioaktívneho jadrového odpadu si potom Nemecko bude musieť počkať do roku 2050. Zatiaľ ešte nie je jasné, kde sa takýto materiál bude skladovať. Výber vhodného miesta formálne začal v roku 2017 a potrvá do konca roku 2031, ďalších bezmála dvadsať rokov potrvá výstavba a príprava skladu. 

WA 31 Paríž - Francúzsky prezident Emmanuel Macron počúva počas návštevy rozostavanej olympijskej dediny v rámci prehliadky miest, v ktorých sa budú konať letné olympijské a paralympijske hry v roku 2024 v Paríži vo štvrtok 14. októbra 2021. FOTO TASR/AP

 
French President Emmanuel Macron, wearing a working helmet, listens to workers as he visits the building site of the Olympic Village as part of a visit to construction sites dedicated to Paris 2024 Olympic and Paralympic Games, in Paris subur
Neprehliadnite

Macron po desaťročiach postaví jadrové elektrárne, v nich vidí cestu k uhlíkovej neutralite

Hľadanie je rozdelené do niekoľkých fáz, kedy sa zoznam geologicky vhodných lokalít postupne zužuje. Prepočty ministerstva životného prostredia uvádzajú, že na milión rokov bude treba uložiť zhruba 600-tisíc metrov kubických vysoko rádioaktívneho materiálu.

Nad Európou sa šíri rádioaktívny mrak.
Neprehliadnite

V Holandsku objavili rádioaktívne náhrdelníky a doplnky, ktoré majú chrániť pred 5G