V deň, keď Rusko zaútočilo na Ukrajinu, pozval si prezident Vladimir Putin do Kremľa 37 najmocnejších veľkopodnikateľov v krajine a povedal im, že vpád na Ukrajinu je „nevyhnutné opatrenie“. Zároveň ich požiadal, aby „mali pre to, čo sa deje, pochopenie“, píše NBC NEWS.

Ruská burza práve ukončila obchodovanie s 33-percentnou stratou, čím najbohatší Rusi prišli o približne 71 miliárd dolárov. Rusko zasiahli sankcie zo strany Európskej únie a Spojených štátov, pričom niektoré už boli v platnosti a more ďalších sa chystalo. Mnohí z oligarchov, ktorí v ten deň navštívili Putina, pocítili ťarchu medzinárodných finančných obmedzení na vlastnej koži po prvý raz v živote.

Najradšej má Ferrari

Pre iných, ako je napríklad Sulejman Kerimov, však nie sú sankcie ničím novým. Tento záhadný miliardár, ktorý sa rád vozí v autách značky Ferrari, si dal veľmi záležať na tom, aby svoj majetok ochránil, keď naňho, ako aj na ďalších príslušníkov ruskej elity uvalili Spojené štáty sankcie za to, že ťažil z „podvratných aktivít, ktoré jeho krajina vykonávala na celom svete“.

Bohatý tetovač

Množstvo účtovných záznamov, ktoré prenikli na verejnosť, ponúka možnosť urobiť si aký-taký obraz o tom, ako Kerimov a jeho spoločníci využívali bludisko korporátnych štruktúr, aby zamaskovali svoje astronomické bohatstvo a finančné operácie, medzi ktoré patria aj záhadné elektronické bankové prevody vo výške 300 miliónov dolárov z holdingovej spoločnosti napísanej na nemenovaného švajčiarskeho tetovača do spoločností spájaných s Kerimovom a jeho príbuznými.

Fiktívne firmy sú bežné

„Ak ste oligarcha a priori musíte operovať s fiktívnymi firmami, pretože očakávate, že taký deň raz príde,“ povedal bývalý predstaviteľ amerického ministerstva financií Jonathan Schanzer.

Zo zistení NBC News a Medzinárodného konzorcia investigatívnych novinárov (ICIJ) založených na dôkladnom preskúmaní uniknutých finančných záznamov vrátane Panama Papers vyplýva, že západné štáty budú čeliť veľkým ťažkostiam pri vynucovaní dodržiavania sankcií uvalených na ruských oligarchov.

Bohatí ľudia sú kreatívni

Napriek tomu že bohatí ľudia všade na svete sú pri ochrane svojho majetku veľmi kreatívni, z preskúmaných dokumentov vyplýva, že Kerimov a jeho spoločníci zašli v minulosti ešte ďalej, čo len podčiarkuje náročnosť úloh, ktoré pred štátnymi orgánmi v ich snahe zastaviť prílev kapitálu do vreciek Putinových najbližších spolupracovníkov ležia.

Kerimov je síce menej známy, ale zato bohatší ako oligarchovia typu Romana Abramoviča alebo Olega Deripasku. Jeho majetok sa odhaduje na 14,3 miliardy dolárov, čo z neho robí 130 najbohatšieho človeka na svete. V súčasnosti veľká časť jeho bohatstva pochádza z podielu, ktorý jeho rodina vlastní v spoločnosti Poljus. Tá je najväčším producentom zlata v Ruskej federácii.

Ruský Gatsby

Kerimov má aj dobré politické krytie. Od roku 2008 je členom Rady federácie – hornej komory ruského parlamentu – kde zastupuje rodný Dagestan. Kerimov, ktorý inak pôsobí nenápadne a málokedy poskytuje rozhovory, má prezývku „Ruský Gatsby“. Tú si vyslúžil vďaka multimiliónovým večierkom, ktoré najčastejšie usporadúva v niektorej zo svojich nadrozmerných víl na Francúzskej riviére. Na jednom z takýchto soirée údajne v minulosti vystúpila aj svetoznáma speváčka Beyoncé. Oligarcha údajne vlastní jachtu v hodnote 325 miliónov dolárov a veľkú zbierku luxusných áut.

„Takáto okázalosť, takéto rozhadzovanie peňazí je ich prirodzenosťou, ale zároveň je to aj prostriedok na pranie špinavých peňazí,“ povedala o oligarchoch vo všeobecnosti Karen Greenawayová, bývalá agentka protikorupčnej jednotky FBI.

Aj Putinov bankár

Napriek tomu, že Kerimova chráni diplomatická imunita v roku 2017 ho vo Francúzsku zadržali pre podozrenie z daňového úniku a prania špinavých peňazí v súvislosti s kúpou nehnuteľnosti v hodnote takmer 190 miliónov dolárov v meste Antibes na Francúzskej riviére. Oblasť, kde sa Kerimovovo sídlo nachádza, je inak známa aj ako „zátoka miliardárov“.

V súvislosti s vyšetrovaním škandálu okolo Panama Papers, ktorý je považovaný za najväčší únik tajných informácií, keď z internej databázy panamskej spoločnosti Mossack Fonseca uniklo 11,5 milióna dokumentov a 2,6 terabytov dát, ICIJ v roku 2016 zistila, že spoločnosti napojené na Kerimova previedli 200 miliónov dolárov na finančnú sieť spájanú so Sergejom Rogulinom, ktorý je v rámci EÚ známy aj ako „Putinov bankár“.

Obvinený z daňového podvodu

„Obvinenie z daňového podvodu, ktoré proti nemu vzniesli, bolo prekvapením,“ povedala Greenawayová, čím mala na mysli Kerimova. „Naozaj musel niekde niečo spustiť, aby sa na to niekto pozrel,“ dodala. Roldugin dlhodobo popiera, že by sa dopustil niečoho nekalého.

Americké banky sú povinné podávať hlásenia o podozrivých transakciách Sieti pre postihovanie finančnej kriminality ministerstva financií (FinCEN), ktorá dostane viac ako milión takýchto hlásení ročne a následne ich postupuje tajným službám a orgánom činným v trestnom konaní. V tajných dokumentov, ktoré mal ako prvý k dispozícii web Buzz Feed News a poskytol ich ICIJ, sa nachádzali hlásenia, ktoré obsahovali informácie o 12 podozrivých prevodoch peňazí, ktoré medzi rokmi 2012-14 sprostredkovala banka BNY Mellon.

Robili podozrivé prevody

Pracovníci banky označili ako podozrivé elektronické prevody vo výške viac ako 700 miliónov dolárov medzi obskúrnymi spoločnosťami so sídlami na Cypre, Kajmaních ostrovoch, vo Švajčiarsku či Britských Panenských ostrovoch. „Nie je normálne, aby niekto vytvoril takéto fiktívne firmy,“ uviedol expert na boj s praním špinavých peňazí Graham Barrow, ktorý preveroval viacero hlásení o podozrivých transakciách spoločností spájaných s Kerimovom.

„Využívanie viacerých spoločností na prehnanie peňazí bankovým systémom je nákladnejšie a pomalšie. Z hľadiska normálneho toku peňazí to ekonomicky nedáva zmysel,“ dodal. V jednom prípade z roku 2013 banka BNY Mellon oznámila úradom, že istá spoločnosť s názvom Fletcher Ventures uskutočnila elektronický prevod čiastky 100 miliónov dolárov na účet spoločnosti LT Trading.

Banka nekomentuje, firma nediskutuje

V správe banky sa uvádza, že si uvedenú spoločnosť vyhľadala na internete a zistila, že LT Trading je britská firma, ktorá sa zaoberá „predajom ovocia a zeleniny“. Verejne dostupné zdroje o LT Trading neprezrádzajú takmer nič, ale uniknuté záznamy schránkovej firmy Trident Trust sídliacej na Britských panenských ostrovoch naznačujú, že majiteľom spoločnosti je Kerimovov synovec Nariman Gadžijev.

V hláseniach o podozrivých transakciách sa neuvádza, či sa BNY Mellon pokúsila spojiť s bankou, z ktorej peniaze pochádzali, aby o pochybnej transakcii získala viac informácií. Experti na finančnú kriminalitu varujú, že nepresné a neúplné hlásenia podané veľkými americkými a medzinárodnými bankovými inštitúciami ešte viac komplikujú už aj tak ťažkú úlohu vyšetrovateľov pri odhaľovaní trestnej činnosti spojenej s praním špinavých peňazí a daňovými únikmi.

BNY Mellon uviedla, že banka „konkrétne hlásenia o podozrivých aktivitách nemôže komentovať“, ale že „svoju úlohu pri ochrane integrity globálneho platobného styku berie nesmierne vážne“.
Firma Trident Trust uviedla, že o svojich klientoch s médiami nediskutuje.

Ďalšie dôležité správy

Southampton, England, UK, Super yacht Dilbar 15,917 tones, owned by Russian billionaire Alisher Usmanov departing the Port of Southampton.
Neprehliadnite

Ruskí miliardári majú rôzne záľuby. Pozrite si najväčšie jachty, lietadlá či športové kluby