Nakúpite si za ne potraviny, hygienické potreby a ďalšie veci bežnej spotreby, nie však alkohol či tabakové výrobky. Obchodníkovi dáte za tovar drevené peniaze a ten si ich nechá preplatiť na mestskej radnici. Takto to funguje v americkom mestečku Tenino v štáte Washington. Do obehu tam vrátili drevené peniaze z čias Veľkej hospodárskej krízy.

Miestnym obyvateľom, ktorých je zhruba 1 800, má toto zvláštne obeživo pomôcť prekonať ťažké časy koronakrízy.

Mesto má platidlo pod kontrolou

Rôzne lokálne platidlá poznáme aj z iných častí sveta, zaviedli ich aj niektoré mestá na Slovensku. Ich špecifickou zvláštnosťou v Tenine je materiál, z ktorého sú vyrobené. Drevené peniaze vyrábajú na špeciálnom stroji z 19. storočia.

Agentúra AP citovala Tylera Whitwortha, bývalého člena vedenia miestnej samosprávy. „Mesto by mohlo ľuďom pomôcť klasickými peniazmi, ale nemalo by kontrolu nad tým, kam by sa dostali. Takto vieme, že zostanú v našej komunite a pomôžu miestnym ľuďom,“ povedal.

Starosta Wayne Fournier, ktorý presadzoval obnovu drevených peňazí, dopĺňa, že pre mesto je počas leta dôležitý turizmus. „Ten v súčasnosti prakticky neexistuje, všetko je zavreté. Všetko je len na nás.“

Peniaze naozaj pomohli

Drevené peniaze pomáhajú mnohým miestnym obyvateľom, medzi nimi napríklad aj vodičke školského autobusu Laurie Mahlenbreiovej (63 rokov). Priznala, že keď sa objavil tento nápad, stála v rade ako prvá. „Nemám teraz žiadne peniaze a toto naozaj pomôže.“

Každý zo záujemcov bývajúcich v meste môže od radnice dostať drevené platidlá až za 300 dolárov (267 eur).