Investičná spoločnosť Berkshire Hathaway miliardára Warrena Buffetta urobila dve nové veľké investície. Firma kúpila za 8,6 miliardy USD podiel v telekomunikačnej spoločnosti Verizon Communications a za 4,1 miliardy USD podiel v ropnej firme Chevron. Berkshire naopak znížila podiel v Apple. Vyplýva to zo správy pre americkú Komisiu pre cenné papiere a burzy (SEC).

Aj napriek čiastočného predaja zostáva firme Berkshire v Apple podiel za zhruba 121 miliárd USD. Výrobca telefónov iPhone je tak najväčšou samostatnou investíciou firmy Berkshire.

Warren Buffett
Neprehliadnite

Buffett predal časť akcií Apple a investoval do farmaceutického priemyslu

Správa naznačuje, kde Buffett a jeho portfólio manažéri Todd Combs a Ted Weschler vidia hodnotu. Neupresňuje síce, kto z nich čo kúpil, veľké investície, ako v prípade Verizonu a Chevronu, však obvykle vykonáva Buffett.

Berkshire vlastní viac ako 90 podnikov, vrátane poisťovne áut Geico, železničnej spoločnosti BNSF či zmrzlín Dairy Queen. Od poslednej veľkej akvizície firmy už ale uplynulo päť rokov.

Okrem Verizonu a Chevronu kúpila spoločnosť Berkshire za 499 miliónov USD tiež podiel v poisťovacom maklérovi Marsh & McLennan Cos. S nákupom akcií všetkých troch firiem podnik začal vlani v treťom štvrťroku. Rovnako ako v niektorých prípadoch v minulosti aj tentoraz získala spoločnosť Berkshire povolenie od burzovej komisie odložiť oznámenie o kúpe podielov, než bude nákup dokončený, aby sa zabránilo tomu, že tie isté akcie začnú nakupovať aj ďalší investori.

Americký investor Warren Buffett
Neprehliadnite

Ako sa Warren Buffett poistil proti rizikám pandémie

Správa tiež ukázala, že Berkshire zostáva veľkým investorom v Bank of America, znížila však podiely v ďalších bankách. Firma tiež viac investovala do výrobcov liekov AbbVie, Bristol Myers Squibb a Merck. Naopak predala menší podiel vo firme Pfizer, výrobcov očkovacej látky proti Covidu-19. Ďalej predala tiež podiel v ťažobnej firme Barrick Gold, uviedla agentúra Reuters.

Investície spoločnosti Berkshire Hathaway sledujú investori na celom svete. Deväťdesiatročný Buffett patrí medzi najbohatších ľudí sveta a vďaka svojim úspešným investíciám si vyslúžil prezývku Veštec z Omahy. Je tiež významným filantropom.