Spoločnosť Berkshire Hathaway patriaca miliardárovi Warrenovi Buffettovi predala v treťom štvrťroku 36,3 milióna akcií spoločnosti Apple a investovala miliardy dolárov do niekoľkých výrobcov liekov vrátane firiem Merck a Pfizer. Zvýšila tiež podiel v niektorých už vlastnených spoločnostiach ako je Bank of America, sieť maloobchodov Kroger, alebo automobilka General Motors a nakúpila akcie mobilného operátora T-Mobile US. Firma to v pondelok uviedla v údajoch pre americkú Komisiu pre cenné papiere a burzy (SEC).

Honor
Neprehliadnite

Huawei predáva svoju značku smartfónov Honor v snahe zachrániť ju

Najväčší podiel v akciovom portfóliu Berkshire si stále drží Apple, ktorý v ňom má hodnotu takmer 114 miliárd dolárov. Na druhom mieste zostáva Bank of America - jej podiel činí po poslednom prikúpení zhruba 28 miliárd dolárov. Berkshire v uplynulom kvartáli nakúpila podiel v amerických výrobkoch liekov Merck, Bristol Myers Squibb a AbbVie, ktorí by mohli ťažiť z vývoja vakcín a liekov proti koronavírusu. Do každého investovala približne dve miliardy dolárov. Do ďalšej farmaceutickej spoločnosti Pfizer vložila ďalších 140 miliónov dolárov.

Okrem Applu odpredala Berkshire časť investícií v bankách Wells Fargo a JP Morgan. Zbavila sa tiež časti podielu v poskytovateľovi dialyzačných služieb Davit a v ťažobnej firme Barrick Gold. Oznámenie Buffettovej investície do 2,41 milióna akcií T-Mobilu US za zhruba 276 miliónov dolárov výrazne zdvihlo po skončení obchodovania ich cenu. T-Mobile US je rovnako ako český T-Mobile členom medzinárodnej skupiny Deutsche Telekom.

KK22 Istanbul - Zdravotníčka ukazuje ampulku s prvou dávkou vakcíny na ochorenie Covid-19, ktorou zaočkuje lekára urgentnej medicíny Cemova Guna 9. októbra 2020. Vakcínu, ktorú vyvinula v Číne spoločnosť Sinovac Biotech, schválili na testovanie v 26 súkromných nemocniciach v Turecku. FOTO TASR/AP
A health worker displays a dose of a COVID-19 vaccine currently on phase III clinical trials to be administered to Cem Gun, an Emergency Medicine Physician at the Acibadem Hospital in Istanbul, Friday,
Neprehliadnite

Vakcína firmy Pfizer proti Covid-19 má 90 % účinnosť

Investície Berkshire Hathaway so záujmom sledujú investori na celom svete. Z údajov pre SEC nemožno vyčítať, či všetky oznámené obchody uskutočnil sám Buffett, ktorý má vo firme na starosti najväčšie investície typu Coca-Cola, Apple a Bank of America. Teraz 90-ročný hviezdny investor skôr uviedol, že investície pod jednu miliardu dolárov často vykonávajú dvaja ďalší investiční manažéri Berkshire.