V okupovanom ukrajinskom meste Mariupolu Rusi predĺžili aktuálny školský rok až do 1. septembra, aby sa školáci mohli pripraviť na ruské školské osnovy. Deti tak nebudú mať prázdniny, upozornil podľa webu Ukrajinska pravda poradca mariupolského starostu Petro Andrjuščenko. Predseda krymského regionálneho snemu Vladimir Konstantinov zase podľa agentúry TASS navrhol, aby sa na ukrajinskom polostrove Krym, ktoré Rusko predtým pripojilo k svojmu územiu, zrušila výučba angličtiny.

Predĺženie školského roka

„Okupanti oznámili predĺženie školského roka do 1. septembra. To znamená bez prázdnin. Hlavným cieľom je odstránenie všetkého ukrajinského a príprava na nový školský rok, ktorý bude podľa ruských osnov," uviedol Andrjuščenko, ktorý je v kontakte s ľuďmi na mieste, ale sám z prístavného Mariupolu utiekol. Deti v Mariupole sa podľa neho majú celé leto učiť ruštinu a ruskú literatúru, dejiny Ruska a matematiku v ruštine.

V stredu poradca starostu tiež upozornil, že Rusi zahájili inventúru v mariupolských knižniciach a odstraňujú z nich učebnice ukrajinskej literatúry a ukrajinských dejín. Tieto knihy pritom označujú za extrémistické. Na sociálnych sieťach dnes Andrjuščenko napísal, že Rusi tiež začali na verejných miestach v meste vysielať propagandistické správy z automobilov a na tento účel inštalujú aj televízory na miestach, kde sa vydáva humanitárna pomoc alebo kde sa vo veľkom zhromažďujú ľudia.

Prístavný Mariupol dlho odolával ruským útokom, nakoniec však tento mesiac padol do ruských rúk, keď podľahli aj oceliarne Azovstal, posledné miesto ukrajinského odporu.

Zrušenie výučby angličtiny

Zmeny by mohli čakať aj školákov na Kryme, pretože predseda miestneho snemu Konstantinov vystúpil proti výučbe angličtiny. Krym je pod ruskou kontrolou od roku 2014, hoci Kyjev aj Západ považujú jeho pripojenie k Rusku za porušenie medzinárodného práva.

„Jazyky sú pre mňa veľmi sporná otázka. Prečo sa učiť to, čo nie je potrebné, ak človek nikdy nepôjde do Londýna," vyhlásil v stredu pred novinármi Konstantinov. Zamyslel sa aj nad otázkou, či má zmysel utrácať peniaze za učiteľa angličtiny, a navrhol, aby sa deti na Kryme zamerali radšej na rozvoj „svojich" jazykov. Neupresnil ale, aké konkrétne jazyky má na mysli. Na Kryme prevláda ruština, častá je ale aj ukrajinčina a vyskytuje sa tam napríklad aj krymská tatárčina.

„Tupé nasledovanie cudzej civilizácie je nebezpečné. Robíme z (dieťaťa) rukojemníka. Bude hovoriť, že vie anglicky, a tak že ho zaujíma, aké je to Anglicko. Angličania s nami bojujú tisíc rokov a my ich ďalej študujeme, míňame peniaze za učiteľa, " povedal Konštantínov.

Ďalšie dôležité správy

WA 24 Mariupol - Na videosnímke ruského ministerstva obrany vydanej vo štvrtok 19. mája 2022, ukrajinskí vojaci, ktorí niekoľko týždňov odolávali útokom ruských síl v oceliarniach Azovstaľ, kráčajú po ceste pred závodom ocelarní v juhoukrajinskom prístavnom meste Mariupol. FOTO TASR/AP 

 
Ukrainian servicemen sit in a bus traveling from Mariupol to a prison in Olyonivka after they leave the besieged Mariupol's Azovstal steel plant, in Mariupol, in territory under the government of the Donetsk P
Neprehliadnite

Proruskí separatisti na proces s obrancami Azovstaľu vraj pozvú aj zástupcov Západu