Proruskí separatisti zo samozvanej Doneckej ľudovej republiky (DĽR) na chystaný súdny proces so zajatými ukrajinskými obrancami mariupolských oceliarní Azovstaľ pozvú zástupcov rôznych krajín, vrátane tých západných. Dnes to podľa agentúry Interfax povedal líder DĽR Denis Pušilin.

Medzinárodný tribunál

Uviedol, že na ustanovení tribunálu pracuje úrad generálneho prokurátora DNR „za pomoci príslušných orgánov Ruskej federácie". Podľa Pušilina by sa na procese malo zúčastniť čo najviac predstaviteľov z rôznych krajín. „Mnoho krajín už predbežne vyjadrilo súhlas s účasťou na medzinárodnom tribunáli," povedal. O ktoré štáty ide, ale neuviedol.

Metalurgický areál v juhukrajinskom Mariupole bol poslednou baštou ukrajinskej obrany strategicky položeného prístavného mesta. Moskva jeho dobytie oznámila v piatok, ukrajinskí vojaci podľa nej kapitulovali a 1 900 ich je v ruskom zajatí. Britské spravodajské služby počet zajatcov odhadujú na 1 700.

Štátna duma, dolná komora ruského parlamentu, predtým navrhla zákaz výmeny zajatcov z pluku Azov, ktorého príslušníci z veľkej časti mariupolskej oceliarne bránili. Predseda Štátnej dumy Vjačeslav Volodin povedal, že prípadné výmeny by sa nemali vzťahovať na „nacistických zločincov". Šéf zahraničného výboru dolnej komory ruského parlamentu Leonid Sluckij nedávno povedal, že Rusko by v prípade bojovníkov z Azovstaľu malo zrušiť moratórium na trest smrti.

Ovládnutie Mariupolu

Ministerstvo obrany v Moskve dnes informovalo, že ruskí vojaci odmínovali prístupové cesty k mariupolskému prístavu a odstránili nevybuchnutú muníciu z vôd okolo prístavu. Z plavebného koridoru odstránili loď ukrajinskej pobrežnej stráže, ktorú potopila ukrajinská armáda.

Mariupol je jedným z najvýznamnejších ukrajinských obchodných prístavov. Jeho ovládnutie je pre Rusko najväčším úspechom súčasnej invázie na Ukrajinu. Jeho dobytím sa mu otvoril pozemný prístup na Krym, ktorý Ukrajine zabralo pred ôsmimi rokmi.

Ďalšie dôležité správy

WA 31 Mariupol - Ukrajinskí vojaci, ktorí niekoľko týždňov odolávali útokom ruských síl v oceliarniach Azovstaľ, sedia po evakuácii z oceliarní v autobuse v juhoukrajinskom prístavnom meste Mariupol v piatok 20. mája 2022. Rusko tvrdí, že poslalo viac než 900 ukrajinských vojakov z oceliarní Azovstaľ do bývalej trestaneckej kolónie v meste Olenivka nachádzajúcom sa v časti východoukrajinskej Doneckej oblasti, ktorú ovláda Rusko. FOTO TASR/AP 

 
Ukrainian servicemen sit in a bus after leaving Ma
Neprehliadnite

Ukrajinských vojakov, ktorí sa vzdali v oceliarňach Azovstaľ čaká v Rusku súd