Bieloruská armáda zintenzívnila prieskum na hraniciach s Ukrajinou v oblasti Volyne a Polesia, oznámila to dnes ráno ukrajinská armáda. Rusko sa pripravuje obsadiť zvyšok Chersonskej oblasti a postúpiť do Záporožia.

„Jednotky bieloruskej armády posilnili prieskum, rozmiestnili ďalšie elektronické pozorovacie zariadenia do pohraničných častí Homelskej oblasti," agentúra Unian informáciu prevzala z pravidelného ranného vyhlásenia ukrajinského generálneho štábu.

Potenciálne riziko

Podľa armády stále existuje nebezpečenstvo raketových útokov a náletov z Bieloruska na ciele v Ukrajine. Hovorca ministerstva obrany Oleksandr Motuzjanyk povedal, že na pozíciách na hranici v Brestskej a Homelskej oblasti je sedem bieloruských práporov.

Náčelník generálneho štábu bieloruskej armády Viktar Gulevič minulý týždeň ohlásil vyslanie príslušníkov síl špeciálnych operácií na hranici s Ukrajinou.

Generálny štáb ukrajinskej armády na facebookovom účte napísal, že sa Rusko pripravuje obsadiť zatiaľ neokupované časti Chersonskej oblasti. Veľké množstvo ruských vojakov sa sústredí južne od záporožského mesta Huljajpole.

Chcú obsadiť sever Chersonskej oblasti

Rusi sa môžu pripravovať na ofenzívu, pri ktorej chcú obsadiť sever Chersonskej oblasti a posunúť sa smerom k mestu Záporožie. Vyhlásil to americký Inštitút pre výskum vojny (ISW), aj napriek tomu, že v sobotu nebola ruská ofenzíva smerom na juh viditeľná.

Správa Chersonskej oblasti uvádza, že ruskí okupanti dopĺňajú jednotky vojakmi z Archangelska a pripravujú sa na boje v oblasti medzi Chersonom a Mykolajivom.

Rusi rozmiestňujú rakety 

Ukrajinská armáda má tiež informáciu, že Rusi rozmiestňujú rakety Iskander-M v Belgorodskej oblasti, ktorá susedí s Ukrajinou.  Ide o rakety krátkeho doletu. Rusko tiež v tejto časti svojej krajiny navyšuje logistiku a opravuje základne.

Rusko začalo inváziu na Ukrajinu 24. februára. Tento týždeň ohlásilo dobytie oceliarní Azovstal a tým celého mesta Mariupol na juhovýchode krajiny.

Ďalšie dôležité správy

Ľudia prichádzajú z ukrajinského mesta Mariupol do centra pre vysídlených ľudí 3. mája 2022 v Záporoží.
Neprehliadnite

Do Záporožia dorazili civilisti evakuovaní z Mariupola