Daňovo-odvodová telenovela z dielne ministra financií Igora Matoviča (OĽANO) končí zle, ba až likvidačne pre mnohé poctivé samostatne zárobkovo činné osoby (SZČO) na Slovensku.

Exminister financií za Smer-SD Ladislav Kamenický tak na sociálnej sieti reagoval na v pondelok (22. november) predstavenú ďalšiu časť daňovo-odvodovej "revolúcie". Vláda by sa podľa neho mala radšej zaoberať problémami ľudí.

Živnostníci-podvodníci

„I. Matovič v podstate nazval veľkú časť živnostníkov podvodníkmi, za čo budú musieť teraz trpieť tí poctiví živnostníci,“ skonštatoval Kamenický s tým, že to nemá logiku a tí, čo doteraz neplatili dane, ich nebudú platiť ani Matovičovi.

Exminister tvrdí, že SZČO budú čeliť nárastu odvodového zaťaženia, pričom pri slobodných povolaniach pôjde skoro o dvojnásobný nárast oproti súčasnému stavu.

Na snímke podpredseda vlády a minister financií SR Igor Matovič počas tlačovej konferencie o opatreniach v oblasti pomoci ľuďom s exekúciami v Bratislave 20. októbra 2021. FOTO TASR – Dano Veselský
Neprehliadnite

Svet podľa Matoviča: z daňovej reformy sa stala politická fraška

„Výsledkom bude posledný klinec do rakvy malých živnostníkov na Slovensku, z ktorých si mnohí uplatňujú paušálne výdavky,“ komentoval Kamenický.

Predpokladá, že ak Matovičov návrh prejde, mnohé SZČO svoju živnosť buď zrušia, alebo si radšej založia jednoosobovú eseročku, pri ktorej by mali nižšie daňové zaťaženie. Výsledkom však môže byť aj nárast šedej ekonomiky.

Návrh kritizuje aj SNS

Návrh kritizuje aj mimoparlamentná SNS Andreja Danka. Nepáči sa jej zrušenie paušálnych výdavkov ani vysoké dane. Paušálne výdavky sa podľa SNS presadzovali ťažko a osvedčili sa.

Na snímke ministerka spravodlivosti SR Mária Kolíková počas tlačovej konferencie na tému: Na ceste k novej súdnej mape MS SR naďalej pozorne počúva, diskutuje a vyhodnocuje podnety a pripomienky 22. októbra 2021 v Bratislave. FOTO TASR - Jakub Kotian
Neprehliadnite

Kolíková: Pri otázke väčšej slobody pre zaočkovaných nie je medzi partnermi úplná zhoda

„Živnostníci nemusia platiť účtovníkov. Jednou sumou bez zberania bločkov dokážu vypočítať svoju daň a môžu sa venovať svojej práci,“ vyzdvihla strana. SNS vyzvala vládu, aby neschválila zdvihnutie odvodov a daní pre živnostníkov.

Matovič v pondelok predstavil ďalšiu časť jeho daňovo-odvodovej "revolúcie", ktorá sa týkala živnostníkov a reštaurácií. Účtujúce SZČO by mali platiť o štvrtinu nižšie odvody ako zamestnanci, a to 29 percent. Ako alternatíva voči paušálnym výdavkom by mala fungovať paušálna daň vo výške 29 percent.

Daňová revolúcia Igora Matoviča

Prvá časť návhu reforiem sa týkala podpory rodín. Výdavky na túto oblasť by sa mali zvýšiť o 1,2 miliardy eur. Zafinancovať ho majú príjmy štátneho rozpočtu vo výške viac ako 1,3 miliardy eur. Pri rodine, kde aspoň jeden z rodičov pracuje, tieto opatrenia dokopy dajú 200 eur na dieťa mesačne, pri nepracujúcich rodičoch 100 eur.

Druhá časť Daňovej revolúcie sa venovala zdaňovaniu práce. Celý systém by mal byť založený na dvoch číslach - z hrubej mzdy zamestnanca má zamestnávateľ zaplatiť 39-percentný odvod a zamestnanec má z hrubej mzdy odviesť 19-percentnú daň. Okrem toho by to zamestnancom na Slovensku prinieslo navyše 359 miliónov eur ročne.

Minister v tretej časti venovanej zdaňovaniu firiem navrhol znížiť daň z 21 na 19 percent. Kompenzáciou by zase malo byť zvýšenie dane z dividend zo sedem na deväť percent.

„Zahraniční investori prichádzajúci na Slovensko neplatia dividendy. Dôvodom sú zmluvy zabraňujúce dvojitému zdaneniu,“ povedal minister I. Matovič. Inými slovami, zníženie firemnej dane z príjmu viac pomôže zahraničným ako domácim podnikateľom. Dvojaký meter sa im preto dlhodobo nepáči.

Minister financií očakáva, že jeho daňovo-odvodová reforma bude platiť od 1. januára 2023.

Viac k téme: Matovičova reforma