Druhý deň Matovičovho triatlonu priniesol návrh na veľkú zmenu daňovo-odvodového zaťaženia zamestnancov. A ten je skutočne radikálny.

Žiadne odvody platené zamestnancami – paušálny odvod vo výške 39 percent bude platiť výhradne zamestnávateľ. Rovnako daň z príjmu zamestnanca bude platiť výhradne zamestnanec, a to v paušálnej výške 19 percent.

Celá táto zmena prinesie zamestnancom do vrecka odhadom pol miliardy eur naviac.

Sulíkovi po ruke

Najviac na navrhovanej reforme získajú nízkopríjmové skupiny, ktoré dostanú navyše daňový bonus. Všetci, ktorí zarábajú menej ako 1 111 eur v hrubom, budú mať nárok na nižšie dane. Ľudia s minimálnou mzdou nezaplatia žiadnu daň. Ľudia s príjmom vyšším zaplatia proporčne daň vyššiu, a to až do výšky 19 percent zo svojho príjmu.

Igor Matovič tak čiastočne aplikoval myšlienku odvodového bonusu Richarda Sulíka. Je to gesto, aby mu koaličný partner jeho daňovo-odvodovú revolúciu podporil. Ak sa to stane, je ochotný podporiť ústavný zákon o daňovom a odvodovom strope, alias daňovú brzdu, ako navrhuje SaS.  

Zdanenie bohatých

Matovičov návrh zdaňuje najmä bohatých. V návrhu tvrdí, že až 99 percentám ľudí sa príjem zvýši. Jedno percento sú ľudia, ktorí zarábajú viac ako 20-tisíc eur mesačne, tvrdí minister financií.

Súčasným návrhom by sa totižto odbúral strop na platbu sociálnych odvodov, ktorý je momentálne na úrovni 7-násobku priemernej mzdy.

Igor Matovič
Neprehliadnite

Matovič chce upratať systém a spraviť výpočet miezd najjednoduchším v Európe

Sporné financovanie

Matovičov návrh by mal byť zafinancovaný zrušením odvodových a daňových výnimiek spolu v objeme 550 miliónov eur. Je vysoko nepravdepodobné, že práve jedno percento ľudí, ktorých sa nové dane a odvody dotknú najviac, odvádza do rozpočtu pol miliardy eur.

Je tak možné, že niektoré skupiny ľudí si návrhom pohoršia. Možno ani nie fyzických osôb, ale právnických osôb, o ktorých zdaňovaní sa bude hovoriť v utorok.

Podľa ministra financií sa celkovo na nových daniach a odvodoch vyberie 200 miliónov eur, čo je postavené na odhade, že množstvo legálne pracujúcich sa zvýši o dve percentá.

A opäť dynamické efekty by mali priniesť do štátnej kasy ďalších 100 miliónov eur, čo je sporný predpoklad, keďže sa iba jednej skupine berie a druhej dáva.

Zrušenie zdravotných poisťovní

Ďalších 50 miliónov eur chce Igor Matovič získať na jednotnom výbere daní a odvodov. Peniaze od zamestnancov a zamestnávateľov už nebudú smerovať do štátu a do poisťovní, ale iba na jeden účet.

Minister financií smeruje presne tam, kam smeroval aj zhruba pred rokom, keď zazneli návrhy na spojenie sociálnej a zdravotných poisťovní do jednej štátnej inštitúcie.

Realizovateľnosť reformy

Na detailnejšie hodnotenie bude zaujímavé vypočuť si názory daňových expertov. V každom prípade Igor Matovič kompletne rozbíja existujúcu štruktúru daní a odvodov. A nielen to. Na tento systém sú naviazané desiatky zákonov, ktoré by bolo treba novelizovať.

Spustenie k prvému januáru 2023, ako to chce Igor Matovič, nemusí byť z tohto pohľadu realizovateľné. Najmä, ak si reformu robil na kolene, bez diskusie s expertmi.   

Igor Matovič dostál svojej povesti – chce zaviesť systém, ktorý bude najjednoduchší v celej Európskej únii aj krajinách OECD. Podobne fascinujúci sa mu javil aj jeho plán celoplošného testovania. Či ho stihne podobný osud, uvidíme už čoskoro.

Na snímke minister financií SR Igor Matovič (OĽaNO) počas tlačovej konferencie 14. novembra 2021 v Bratislave. FOTO TASR - Jakub Kotian
Neprehliadnite

Žiadna reforma daní, revolúcia. Hra Matoviča na city rodín graduje, čaká sa, kto ju zaplatí