Minister financií Igor Matovič   chce zásadne meniť zdaňovanie práce.

Navrhuje, aby bol celý systém založený na dvoch číslach - z hrubej mzdy zamestnanca má zamestnávateľ zaplatiť 39-percentný odvod a zamestnanec má z hrubej mzdy odviesť 19-percentnú daň. Povedal to počas druhej zo série tlačových konferencií o daňovo-odvodovej reforme.

Okrem toho by to zamestnancom na Slovensku prinieslo navyše 359 miliónov eur ročne.

99 percent zamestnancov si prilepší

Podľa Matoviča sa tak daňovo-odvodové zaťaženie zníži zhruba o päť percent. Povedal, že 99 percent zamestnancov v tejto krajine bude mať takto vyšší čistý príjem. Zvyšok sú ľudia, ktorí zarábajú nad 20-tisíc eur mesačne, tí to podľa neho dokážu oželieť.

Mzdová účtovníčka podľa jeho slov bude mať jednoduchšiu prácu, na účet finančnej správy totiž len odvedie 58 percent (39 percent odvod plus 19 percent daň) s excelovským súborom so zoznamom zamestnancov a ich hrubej mzdy.

Igor Matovič a jeho daňová reforma.
Neprehliadnite

Matovič hodil bombu. Chce prepustiť štátnych zamestnancov a zobrať samosprávam

Zamestnanecký bonus

Rezort financií však navrhuje i ďalšie zmeny. Napríklad zavedenie zamestnaneckého aj odvodového bonusu. Zamestnanecký bonus je určený pre nízkopríjmové osoby a bol by vo výške dane. Ide o alternatívu namiesto súčasnej nezdaniteľnej časti základu dane, znamenalo by to, že príjem do 357 eur by bol oslobodený od dane a odvodov.

Tento bonus však dosiahne nulovú úroveň pri hrubej mzde 1111 eur, počítať sa totiž bude podľa vzorca.

Odvodový bonus

Odvodový bonus by bol, na druhej strane, odmenou pre zamestnávateľa.

„Odvodový bonus vlastne znamená, že zamestnávateľovi sa vráti späť desať percent z hrubej mzdy v prípade, ak zamestná študenta alebo zdravotne ťažko postihnutú osobu s postihnutím 50 prcent a viac," povedal Matovič a dodal, že bonus bude vo výške 20 percent hrubej mzdy, ak firma zamestná človeka s postihnutím na 70 a viac percent.

Pripustil však, že jednorazový prepočet miezd na novú paradigmu bude možno problematický, nazval to „zákuskom".

Nový nástroj pre firmy

Ide však podľa neho o jednorazové „sobotné upratovanie" systému. Rezort chystá pre firmy pomocný nástroj, ktorý im zjednoduší tento prepočet.

Ide v princípe o to, že sa k súčasnej hrubej mzde má pripočítať aj stravné, sociálny fond a rekreačné poukazy. Výpočet má ku koncu vyzerať tak, aby každý zamestnanec firmy dostal po zmene navyše rovnakú sumu - či už je to upratovačka alebo generálny riaditeľ.

Vo verejnej správe sa zase bude hľadieť na všetkých zamestnancov štátu ako na pracovníkov jednej firmy. Z tohto nanovo vypočítaného základu má zamestnávateľ odviesť 39-percentný odvod a potom zamestnanec zaplatiť 19-percentnú daň.

Jednoduchý systém výpočtu mzdy

Minister povedal, že ak by Slovensko prešlo na systém, ktorý navrhuje jeho rezort, krajina by mala najjednoduchší systém výpočtu miezd v celej Európskej únii aj OECD.

Na tlačovú konferenciu priniesol návod, ako sa počítajú mzdy v súčasnosti. Keďže systém obsahuje desiatky výnimiek, návod mal vyše 7000 slov. Ním navrhnutý systém má iba 23 slov.

Takisto naznačil, že by bol rád, keby sa koalícia zhodla na ústavnej garancii nezvyšovania daňovo-odvodového zaťaženia práce.

„Pokojne by som tých 23 slov dal do ústavného zákona," poznamenal.

Na snímke ministerstva financií SR Igor Matovič počas predstavovania zdaňovania práce 15. novembra 2021 v Bratislave. FOTO TASR - Pavel Neubauer
Neprehliadnite

Matovič sa zaťažením práce pustil do bohatých. No po ruke ide aj Sulíkovi