Igor Matovič predstavil svoj plán na podporu rodín. Nebude lacný, keď plánuje navýšiť výdavky na podporu rodiny o 1,2 miliardy eur. Jeho plán je však najmä extrémne komplexný, politicky aj technicky.

Zafinancovať ho majú príjmy štátneho rozpočtu vo výške viac ako 1,3 miliardy eur. Tie sa budú v rámci koalície dohadovať iba ťažko. 

Minister financií očakáva, že jeho daňovo-odvodová reforma bude platiť od 1. januára 2023. 

Problematické položky 

Prvým sporným momentom je zníženie výdavkov na zbrojenie, čo je v rozpore so záväzkami Slovensko v NATO. Slovensko má znížiť svoje výdavky oproti dvojpercentnej povinnosti na 1,8 percenta. 

I. Matovič navrhol znížiť počet zamestnancov verejnej správy o dve percentá, čo by štátu ušetrilo 180 miliónov eur. Argumentoval, že štát zamestnáva viac než 440-tisíc zamestnancov, čo si už Slovensko naďalej nemôže dovoliť financovať. Minister financií tak chce prepustiť takmer 9-tisíc štátnych zamestnancov. Prepustenie 800 zamestnancov z ministerstva vnútra je iba začiatok.  

Na snímke minister vnútra SR Roman Mikulec (OĽaNO) počas hlasovania o vyslovení nedôvery šéfovi rezortu vnútra na zasadnutí 40. schôdze Národnej rady SR v Bratislave v piatok 24. septembra 2021. FOTO TASR - Jakub Kotian
Neprehliadnite

Štátna správa ide prepúšťať. Rezort vnútra opustí vyše 800 civilných zamestnancov

Ďalšou položkou, ktorá by mala spolufinancovať zvýšenú podporu rodín s deťmi, je zavedenie paušálnej zrážkovej dane 29 % na poskytovanie služieb deťom a na služby súvisiace s rekreačným bonusom. Štátu by to prinieslo 293 miliónov eur ročne. Išlo by v princípe o daňovú sadzbu pre toho, kto tieto služby priamo poskytne.  Zdaňovať sa majú príspevky z „kariet“ detí, ktoré sa presunú poskytovateľovi služby, napríklad futbalovému trénerovi.

Minister financií chce zaviesť tiež milionársku daň pre každého s majetkom nad jeden milión. K tomu bude treba zaviesť daňové priznanie z majetku. Daň z majetku sa pritom považuje za značne nepraktický nástroj. Pritom má priniesť do rozpočtu iba 20 miliónov eur. 

1163038824
Neprehliadnite

Socialisti chcú zaviesť daň z bohatstva. Čo hovoria skúsenosti?

Ďalšia položka – vyšší odvod z hazardu – by do štátnej pokladnice priniesol podľa výpočtov rezortu financií 100 miliónov eur.

Až 200 miliónov eur chce minister financií zobrať samosprávam a previesť ich na štát.

Ďalej štát počíta s tým, že jeho výdavky spôsobia dodatočné daňové príjmy až v objeme 150 miliónov eur, čo nie je realistický predpoklad, pokiaľ sa nenavýši štátny dlh.

I. Matovič plánuje ďalej zakázať zisk zdravotným poisťovniam. Takýto krok by vyhnal zo systému súkromné zdravotné poisťovne. Minister financií pritom zmrazil výdavky do zdravotníctva.  

matovic
Neprehliadnite

Rozpočtovanie I. Matoviča v praxi: Zdravotníctvo bude iba pre bohatých

Medzi ďalšie zdroje financovania Matovič zaradil vyššiu efektivitu štátnych podnikov, čo by na financovanie reformy prispelo 50 miliónmi eur ročne. Ako príklad uviedol štátnu firmu Tipos, ktorej podľa jeho tvrdení dramaticky narástol obrat a zisk.

Mnoho výdavkov bude viazaných na kartu, ktorú dostanú rodičia aj deti. Kontrolovať to majú školy. Zavedenie takéhoto systému môže trvať roky.

Mnoho návrhov je výrazne komplikovaných a ich realizovateľnosť je otázna. Najmä v kontexte koaličnej dohody, ktorá zatiaľ na reforme neexistuje. 

Matovič s Kollárom na jednej vlne

Na Matovičovu tlačovú besedu o daňovo-odvodovej reforme prišli aj Boris Kollár a Milan Krajniak. „Ja som bol o tom uzrozumený. Nám sa to veľmi páči. Naša strana je vždy za podporu rodiny,“ povedal Kollár o Matovičovom návrhu, píše DennikN. 

Marián Viskupič, predseda parlamentného výboru pre rozpočet má na vec odlišný pohľad. „Základný revolučný znak to spĺňa - nikto dopredu nevieme o čom je, čo obsahuje a čo prinesie, " hovorí M. Viskupič. 

Matovičova podpora rodín

I. Matovič navrhuje zvýšiť prídavky na dieťa z 25,50 eura mesačne na 30 eur do veku 18 rokov a na 50 eur mesačne od 18 rokov až po dokončenie denného vysokoškolského štúdia. Ďalšou zmenou by malo byť zvýšenie príspevku na krúžky a doučovanie z 12 eur na dieťa na 70 eur.

Zvýšiť chce aj daňový bonus z 23 až 46 eur na 70 eur na dieťa do 18 rokov. Zvýšiť sa má aj rekreačný bonus zo šiestich na 30 eur. Príspevky sa odvíjajú od toho, či ide o pracujúcich alebo nepracujúcich rodičov. Pri rodine, kde aspoň jeden z rodičov pracuje, tieto opatrenia dokopy dajú 200 eur na dieťa mesačne, pri nepracujúcich rodičoch 100 eur.

Minister vyčíslil, že zvýšenie prídavkov na dieťa z aktuálnych 25,50 eura na 30 eur mesačne do 18 rokov veku a na 50 eur nad 18 rokov až do ukončenia vysokoškolského denného štúdia ukrojí z verejných peňazí navyše 105 miliónov eur ročne. Ide o príspevok, ktorý sa poskytuje každému dieťaťu nezávisle od toho, či rodičia pracujú alebo nie.

Druhú časť návrhu (príspevok na krúžky a doučovanie) nazval minister "srdcovkou" celej daňovo-odvodovej reformy. Takisto ide o príspevok pre každé dieťa bez ohľadu na to, či rodičia pracujú alebo nie. Príspevok na krúžky a doučovanie ministerstvo financií navrhlo zvýšiť zo súčasných 12 eur  na 70 eur mesačne, a to pre deti od troch do 18 rokov. Príspevok by však nebol automatický, boli by to účelovo viazané peniaze. Rozpočet by to zaťažilo o 570 miliónov eur ročne viac než v súčasnosti.

Ďalšia časť – daňový bonus – sa už týka detí pracujúcich rodičov. Závisí od veku dieťaťa, v súčasnosti je na úrovni od zhruba 23 do 46 eur mesačne. „Nový návrh je, aby pre všetky deti do 18 rokov si pracujúci rodič mohol čerpať až 70 eur," povedal minister. Toto zvýšenie daňového bonusu ukrojí z rozpočtu o 269 miliónov ročne viac oproti súčasnému stavu.

Aj posledná časť zmien sa týka príspevku pre dieťa pracujúcich rodičov, konkrétne ide o rekreačný bonus. Ten minister vyčíslil v súčasnosti na úroveň okolo šiestich eur (zarátal tam zníženú sadzbu DPH na ubytovanie a rekreačný poukaz pre zamestnancov). Po novom ho chce zvýšiť na 30 eur na dieťa do 18 rokov. Takisto však ide o opatrenie "na kartu", teda peniaze musia byť využité účelovo, a to na podporu domáceho cestovného ruchu. Navyše to z rozpočtu ukrojí 254 miliónov eur ročne.

Ide o cirkusové číslo, tvrdí HLAS

„Minister financií Igor Matovič dnes presviedčal Slovensko, že má návod na vykrytie 1.2 miliardy eur, ktoré si vyžaduje jeho daňová reforma. Jednoznačne tým potvrdil, že štát mal a má prostriedky na to, aby vedel efektívne pomáhať ľuďom, no vládna koalícia na to jednoducho nemá chuť a politickú vôľu,“ tvrdí vo svojom stanovisku strana Hlas. 

Plán Igora Matoviča na vyššiu pomoc deťom vníma Hlas ako ďalší z množstva jeho predvolebných či povolebných sľubov, ktoré sa nikdy nenaplnili a ľudia ostali sklamaní a podvedení. 

"Celá daňová reforma zatiaľ vyzerá ako typické cirkusové číslo Igora Matoviča: veľkolepé kulisy, tajomné slogany a predvádzanie sa pred kamerami, no jeho samotní koaliční partneri sa o reforme dozvedajú z televíznych obrazoviek.," pokračuje strana vo svojom vyhlásení.  Je preto viac než pravdepodobné, že dopadne rovnako ako doterajšie nápady lídra Oľano, myslí si strana Petra Pellegriniho.