Bežný občan, ktorý zachytil vyjadrenia ministra financií Igora Matoviča o návrhu rozpočtu pre zdravotníctvo na budúci rok, mohol byť spokojný. Do zdravotníctva má smerovať o vyše štyristo miliónov eur viac, než bolo naplánovaných na tento rok. Budú to peniaze, ktoré nepochybne pocítia pacienti, lekári aj nemocnice – aspoň taká je rétorika Igora Matoviča.

No ako to pri jeho vyjadreniach býva, realita nie je zďaleka taká oslnivá ako proklamované plány a prezentované čísla. Nič to nedokumentuje lepšie ako zjednotené stanovisko všetkých stakeholderov v zdravotníctve, ktorí označujú rozpočet za „apokalyptický“. Dôvodov na takto tvrdé konštatovanie je mnoho.

Vo Ficových šľapajach

Zdravotníctvo bolo pre lídra OĽaNO prioritou s cieľom garantovať nárok pacientov na rýchle operácie v prípade určitých, najmä onkologických diagnóz. Aspoň tak ho prezentoval v predvolebnej kampani. V skutočnosti sa však deje pravý opak.

Výdaje na zdravotníctvo drží minister financií na minimálnej možnej úrovni. Tento rok totiž hrubý domáci produkt Slovenska rastie omnoho viac, než boli pôvodné odhady. Spolu s ním sa zvyšujú priemerné mzdy a s tými aj odvody do zdravotného poistenia. Zdravotné poisťovne tak mali dostať viac prostriedkov, než bol odhad, s ktorým na začiatku roka počítali. Vyzeralo to, že by tento rok mohli dokonca dosiahnuť zisky.

Možno práve to bol skutočný dôvod, pre ktorý sa I. Matovič rozhodol, že ešte v tomto roku stiahne zo zdravotníctva 232 miliónov eur. Spraví to cez zníženie platieb za poistencov štátu, čím ponorí poisťovne do strát. Problém je, že nielen tie.

Vlachynský Martin
Neprehliadnite

M. Vlachynský: Čakacie doby v zdravotníctve sú už prakticky na všetko

Predplaťte si TREND za najvýhodnejšiu cenu už od 1 € / týždeň

  • Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
  • Prémiový prístup na weby Mediálne, TRENDreality a ENJOY
  • Menej reklamy na TREND.sk
Objednať predplatné

Máte už predplatné? Prihláste sa