Predsa len ožila, hoci s tým už málokto rátal. Alebo lepšie povedané – graduje. Pripravovaná daňová reforma bola viac ako rok a pol v pozícii Columbovej ženy, ktorú nikdy nikto nevidel, len o nej čo-to raz za čas počul.

Dvakrát mala byť ministrom financií Igorom Matovičom predstavená – raz v máji, raz do konca septembra tohto roka. Je 14. november a nedeľné popoludnie preťali správy o tom, že návrh z jeho dielne je už na stole. V úvode tlačovej besedy oznámil prítomným médiám, že sa natáča dokumentárny film.

Vladimír Lengvarský Ján Mikas
Neprehliadnite

Vláda zavádza režim tvrdej ruky. Hlavný hygienik bude opäť diktovať scenáre, pocítia to mnohí

Hneď sa s ním aj postavil pred médiá a verejnosť. Veď hádam nevadí, že ostatní koaliční partneri vo vláde ju až dodnes nevideli ani len na papieri. Mnohí opäť žasli nad tým, aké milióny eur štátu, ktorý je dlhodobo v stave hlbokého deficitu, lietajú v lufte.

Holanďanom začal čiastočný lockdown, na vine je rekordný nárast prípadov.
Neprehliadnite

Cukor došiel, strieda ho bič. Očkovací predátori uviazli v lockdownoch, Slovensko tiež

Daňová revolúcia má mať tri časti – podporu rodiny, ktorá sa dostala na pretras ako prvá, ďalšie dva dni bude prezentovaná podpora zdanenia práce a zdaňovania podnikania. Minister financií očakáva, že novinky budú platiť od 1. januára 2023. 

Začneme rodinami, bojom s chudobou

Prvá časť Matovičovej reformy hýrila slovami I. Matoviča o podpore talentovaných detí, o rodinách, ktoré dostanú od štátu stovky eur viac, viac detí bude chodiť na rôzne krúžky a bude sa im celkovo žiť lepšie ako doteraz.

Igor Matovič
Neprehliadnite

Matovičova daňová brigáda. UNITAS zavedieme jedným vrzom, zrušíme výnimky, urobíme šou

Treba vraj bojovať proti chudobe a budovať sociálny štát, lebo na rodine veľmi záleží. Podobné frázy sa dali očakávať, stávajú sa pomaly štandardnom na jeho tlačových konferenciách.

Heger si za reformou nemocníc stojí, Lengvarský by sa podľa neho nemal vzdávať.
Neprehliadnite

Zabudnite na tretiu vlnu covidu, budú ďalšie. Údiv očkovacích premiantov, Izrael ukázal trendy

No a vraj nie je to žiadna reforma, lebo tých je na Slovensku v poslednej dobe ako maku, ale niečo oveľa väčšie – vraj revolúcia. „Je to zmena, ktorú Slovensko nevyhnutne potrebuje. Státisíce detí vôbec nerozvíjajú svoje talenty, lebo nechodia na žiadne krúžky.

Na snímke podpredseda vlády SR a minister financií SR Igor Matovič (OĽaNO). FOTO TASR - Martin Baumann
Neprehliadnite

Zmena platov podľa Matoviča. Bonusy nevykryjú, o čo štát ľudí pripraví, bohatší si prilepšia

Každé šieste dieťa žije pod hranicou chudoby, čo sa podpíše pod jeho život. Až 34 percent neúplných viacdetných rodín a 37 percent úplných rodín žije pod hranicou chudoby,“ uviedol na konferencii I. Matovič s tým, že toto je cesta pre našu krajinu, ktorá má byť sociálna, prorodinná, rozvíjajúca talent všetkých detí, nielen tých bohatých.

Na snímke vľavo premiér SR Eduard Heger a vpravo minister vnútra SR Roman Mikulec
Neprehliadnite

Hegerove kontroly sa sprísnia, čierne okresy obmedzia, náklady stúpnu. Zákony v mnohom nepustia

O čo teda konkrétne v tomto prípade ide? Minister navrhuje zvýšiť prídavky na dieťa z 25,50 eura mesačne na 30 eur do veku 18 rokov a na 50 eur mesačne od 18 rokov až po dokončenie denného vysokoškolského štúdia. Ďalšou zmenou by malo byť zvýšenie príspevku na krúžky a doučovanie z 12 eur na dieťa na 70 eur. Zvýšiť chce aj daňový bonus z 23 až 46 eur na 70 eur pre všetkých na dieťa do 18 rokov.

Zvýšiť sa má aj rekreačný bonus zo šiestich na 30 eur. Príspevky sa odvíjajú od toho, či ide o pracujúcich alebo nepracujúcich rodičov. Pri rodine, kde aspoň jeden z rodičov pracuje, tieto opatrenia dokopy dajú 200 eur na dieťa mesačne, pri nepracujúcich rodičoch 100 eur.

Ďalšie divadlo pred voličmi

Zvýšenie podpory rodín podľa predstáv I. Matoviča ukrojí z rozpočtu 1,2 miliardy eur navyše. Na financovanie má slúžiť napríklad milionárska daň 0,1 percenta ročne z majetku nad jeden milión eur.

Medzi ďalšie opatrenia financujúce reformu minister zaradil napríklad zníženie počtu zamestnancov verejnej správy o dve percentá, obmedzenia zisku zdravotných poisťovní, , vyššia efektivita štátnych podnikov či zníženie výdavkov na zbrojenie.

Na snímke vpravo v popredí podpredseda vlády a minister financií SR Igor Matovič a vľavo v pozadí minister vnútra SR Roman Mikulec (obaja OĽaNO) prichádzajú na 36. schôdzu vlády SR 20. októbra 2021 v Bratislave. FOTO TASR - Martin Baumann
Neprehliadnite

Depeháčkári budú policajtami v civile. Veľkí overia stovky faktúr denne a všetci si priplatia

Reforma má byť v podobnom duchu, ako minister financií sľuboval ešte v máji, keď spomínal sumu 200 eur na dieťa, jedna daň a jeden odvod a tzv. férové dane.

„Poctivých podnikateľov férovo zdaníme, nie tých, ktorí sa na nich hrajú. Chceme, aby dane a odvody boli fér pre všetkých poctivých ľudí,“ uviedol I. Matovič na májovej tlačovej konferencii. Čo plánuje pre firmy a zamestnancov, predstaví vraj v najbližších dňoch.

Vladimír Lengvarský
Neprehliadnite

Keby bolo keby. Vláda odpískala nové covid pravidlá, čierne zóny prežijú, ak ich štát nepochová

„Prelejeme k rodinám miliardy eur, čo sa prejaví na vyššej spotrebe domácností i na raste ekonomiky. To nám pomôže zaplátať dieru, ktorú v rozpočte urobíme,“ filozofoval vtedy.  

Tí, ktorí si dovolia o tomto jeho nápade polemizovať alebo klásť nejaké ďalšie otázky, vraj nemajú sociálne cítenie k chudobným rodinám. Možno predpokladať, že rovnako bude kritiku svojich nápadov, aj zo strany svojich koaličných partnerov, vnímať aj teraz.

Bude dohoda s rezortom práce?

Vyššia finančná pomoc rodinám nie je nič prekvapujúce. Presadzovali ju pred voľbami všetci koaliční partneri, najmä hnutie OĽaNO na čele s I. Matovičom a strana Sme rodina pod vedením Borisa Kollára. Zdá sa, že najmä s nimi nájdu v tomto smere rovnakú reč. Rovnako marketingovo vzletne obe strany opisujú rodinu ako základnú bunku spoločnosti s tým, že treba všetkým deťom zabezpečiť lepšiu budúcnosť.

Bude to práve rezort práce na čele s Milanom Krajniakom, ktorý toto bude zabezpečovať pre rodiny, keďže navrhovanie a schvaľovanie príspevkov patrí do jeho kompetencie. S ním minister financií naznačil aj istú dohodu, keď potvrdil, že myšlienka sa pozdáva aj predsedovi parlamentu Borisovi Kollárovi (Sme rodina), ktorý vytváral na tlačovke akýsi tieň podpory.

Na snímke vľavo premiér SR Eduard Heger a vpravo minister vnútra SR Roman Mikulec
Neprehliadnite

Hegerove kontroly sa sprísnia, čierne okresy obmedzia, náklady stúpnu. Zákony v mnohom nepustia

Len súhlas jedného koaličného partnera však stačiť nebude. Na priamu otázku, či sa črtá takáto dohoda, I. Matovič odpovedal vyhýbavo.

„Richardovi Sulíkovi, ministrovi hospodárstva, som predbežné rysy tejto reformy predstavoval ešte v septembri minulého roka, celkovo všetky tri časti. Ekonomickým expertom jednotlivých politických strán Za ľudí, Sme rodina i SaS som najnovšie predstavoval kompletnú reformu dokopy možno 10 hodín,“ uviedol I. Matovič pred médiami.

Minister hospodárstva a predseda strany Sloboda a Solidarita R. Sulík však rovnako 14. novembra pre televíziu RTVS uviedol niečo iné.

„Ja neviem povedať odkiaľ na to zoberieme financie. Neviem, ako uvedený návrh daňovej reformy vyzerá. Najskôr ho potrebujem vidieť na papieri a následne o ňom diskutovať. Nepovažujem za šťastné ísť najskôr na tlačovú besedu a prezentovať to tam ako nejakú trilógiu,“ poznamenal v relácii O 5 minút dvanásť R. Sulík. Dúfa, že sa dohodnú s rezortom financií najmä na daňovom strope, ktorý dlhodobejšie presadzujú.

Predplaťte si TREND za najvýhodnejšiu cenu už od 1 € / týždeň

  • Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
  • Prémiový prístup na weby Mediálne, TRENDreality a ENJOY
  • Menej reklamy na TREND.sk
Objednať predplatné

Máte už predplatné? Prihláste sa