Poslanci opísali, že areál v Martine, ktorého časť kúpil štát, pôvodne vlastnila spoločnosť Neografia. Získala ho firma Váhostav podnikateľa Juraja Širokého, od ktorej ho odkúpila spoločnosť Baducci Invest. Tá je podľa nich blízka R. Kaliňákovmu kamarátovi a bývalému vysokému predstaviteľovi Smeru-SD Jánovi Počiatkovi.

Bratislavská skupina firiem Baducci má podľa V. Remišovej dlhodobé vzťahy s predstaviteľmi strany Smer. Predseda predstavenstva materskej firmy Baducci Consult, a.s. Martin Čižmárik je advokátom Jána Počiatka, zastupoval ho v jeho spore s Martinom Daňom. Ľudia okolo firmy Baducci sa objavovali v mnohých obchodoch so štátom, Alexandra Čižmáriková napríklad zastupovala štátnu spoločnosť Tipos v kauze s cyperskou firmou Lemikon, ktorej štát za ministra Počiatka zaplatil 13,3 milióna eur.

Hodnota pozemkov bola 4,6 milióna eur, ich zastavanosť 80 percent. Za 3,9 milióna eur kúpil následne rezort vnútra podľa I. Matoviča len 16 percent areálu. „Tento areál je bez akýchkoľvek parkovacích miest,“ upozornil.

Pritom veľmi často pri klientskych centrách vyzdvihuje rezort vnútra práve parkovanie ako službu klientom. V susedstve sídli firma Víťazoslava Mórica ŽOS Vrútky, ktorá vlastní aj pozemok vhodný na parkovanie. Líder OľaNO preto predpokladá, že ministerstvo urobí s týmto podnikateľom, ktorý chodí rečniť na snemy Smeru-SD, ďalší kšeft.

Budovu na takmer rovnakom pozemku, oproti cez ulicu, v rovnakom čase a od pôvodného vlastníka, ako nakupoval Baducci, získala evanjelická škola. Ide o nehnuteľnosť, ktorá podľa V. Remišovej nepotrebuje žiadnu rekonštrukciu na rozdiel od priemyselných hál, ktoré kúpil minister. „Presnú cenu nepoznáme, ale domnievame sa z výročnej správe evanjelickej školy, že vyrokovali 2,6 milióna USD,“ dodala V. Remišová. Rozlohou sú budova aj R. Kaliňákov areál podobné. Evanjelická škola má priestory okolo 3 200 metrov štvorcových a ministerstvo vnútra zhruba 3 500.

„Kaliňák sa dlhodobo chválil reformou ESO. Klientske centrá, zdá sa, slúžia len na jediné - aby sa robil biznis,“ dodal I. Matovič. Podľa neho si R. Kaliňák urobil zo štátu realitku.

Za posledný mesiac ide už o tretiu realitnú kauzu, ktorej čelí R. Kaliňák. Týždenník Plus 7 dní upozornil na to, že predal pozemok v lukratívnej časti Bratislavy pod cenu. Týždenník TREND už pred dvoma rokmi upozornil na čudné prevody pozemkov pri bratislavskej starej Ikey, ktorá dnes slúži ako klientske centrum. Úrad pre verejné obstarávanie nedávno konštatoval, že ministerstvo pritom porušilo zákon. R. Kaliňák to odmieta, tvrdí, že má iný názor ako ÚVO.

„Pán Matovič je nevyliečiteľný klamár, čo jasne dokázal svojim dnešným výstupom, keď klamal a zavádzal v priamom prenose. Z celej znožky neprávd, chceme upozorniť len na dva podstatné body. Ministerstvo vnútra v Martine pre potreby klientskeho centra nekúpilo budovu s rozlohou 3800 metrov štvorcových, ako tvrdí pán Matovič, ale zakúpilo päťpodlažnú administratívnu budovu s celkovou plochou 13 964 metrov štvorcových s cenou 278 EUR na jeden meter štvorcový. Cena objektu bola podľa znaleckého posudku 5,8 milióna EUR, ministerstvo za budovu vyrokovalo cenu 3,8 milióna EUR, teda o 2 milióny eur menej. Po plánovanej rekonštrukcii budeme mat k dispozícii nové kancelárske priestory v sume cca 600 eur za meter štvorcový, čo je bezkonkurenčná cena kdekoľvek na Slovensku. Budova je priamo v centre mesta oproti Mestskému úradu, takže občania budú mat všetky služby na jednom mieste. Do klientskeho centra plánujeme presťahovať všetky agendy okresného uradu vrátane katastra a celé Okresné riaditeľstvo policajného zboru. Dokopy pôjde o 323 ľudí, ktorí dnes sedia na siedmich adresách v rôznych častiach mesta. Parkovanie bude zabezpečené v podzemných priestoroch, na plánovaných spoločných parkovacích miestach spolu s mestom, ako aj na parkovisku pripravovaného obchodného centra,“ reagoval tlačový odbor kancelárie Ministerstva vnútra SR.