Londýnska polícia v utorok oznámila, že začína vyšetrovať večierky, ktoré sa počas pandémie koronavírusu konali v sídle britského premiéra na Downing Street. Informovala o tom na svojej webovej stránke stanica BBC.

Možné porušenie pravidiel

Komisárka Metropolitnej polície (MPS) Cressida Dicková povedala, že MPS vyšetruje „možné porušenia pandemických pravidiel“ na Downing Street 10 a na ulici Whitehall počas posledných dvoch rokov.

Na ulici Whitehall v centre Londýna sídli viacero ministerstiev a vládnych úradov.

Druhá stála tajomníčka úradu vlády Sue Grayová v súčasnosti vedie vyšetrovanie možného porušenia pandemických opatrení členmi britskej vlády počas lockdownu. Žiadosť o začatie policajného vyšetrovania podľa Diskovej vychádza z informácii z tohto vyšetrovania i zo zistení príslušníkov MPS.

Vyšetrovanie tajomníčky Grayovej podľa hovorcu britskej vlády pokračuje a „udržiava spojenie“ s Metropolitnou políciou.

Aj narodeninová oslava?

Britské médiá počas pondelka a utorka informovali o ďalších možných porušeniach pandemických pravidiel počas narodeninovej oslavy premiéra Borisa Johnsona 19. júna 2020.

Úrad britského premiéra na Downing Street potvrdil, že personál sa na tejto adrese na krátko zišiel na oslave v období, keď bol v Británii v platnosti lockdown. Downing Street však odmietol tvrdenia médií o večierku s 30 osobami.

Viacerí členovia Konzervatívnej strany už Johnsonovi v spojitosti s večierkami na Downing Street vyjadrili nedôveru. Poslanec David Davis ho minulú stredu (19. januára) požiadal, aby v spojitosti so spornými večierkami odstúpil.

Ďalšie dôležité správy

WA 1 Londýn - Britský premiér Boris Johnson počas televízneho prejavu k národu na Downing Street v Londýne v nedeľu 12. decembra 2021. FOTO TASR/AP

British Prime Minister Boris Johnson records an address to the nation at Downing Street, London, to provide an update on the booster vaccine programme, Sunday, Dec. 12, 2021. (Kirsty O'Connor, Pool via AP)
Neprehliadnite

Britský premiér Johnson si zavaril záhradným večierkom počas lockdownu. Je v hre odstúpenie?