Viacerí služobne starší členovia britskej Konzervatívnej strany žiadajú odstúpenie premiéra Borisa Johnsona, ktorý v stredu priznal účasť na párty počas lockdownu v roku 2020. Informovala o tom vo štvrtok na svojej webovej stránke stanica BBC.

Johnson sa v stredu pred zákonodarcami ospravedlnil za to, že sa v máji 2020 počas lockdownu zúčastnil na večierku v záhrade svojho úradu na Downing Street 10. Zhromaždenia boli vtedy z dôvodu pandemických opatrení zakázané.

Vyjadria premiérovi nedôveru?

Johnsonovo odstúpenie žiadajú viacerí členovia konzervatívcov,  vrátane lídra škótskych konzervatívcov Douglasa Rossa. Ten povedal, že listom upozorní príslušný výbor Konzervatívnej strany, aby vyjadril nedostatok dôvery voči premiérovi.

„Voči Johnsonovi musí byť za jeho činy vyvodená zodpovednosť,“ povedal Ross. Pripomenul, že príslušné pravidlá schválila Johnsonova vláda.

Výsledky vyšetrovania známe čoskoro

Výbor, ktorý má na starosti aj výber lídra tejto strany, spustí proces hlasovania o dôvere premiérovi v prípade, ak takýto list dostane od najmenej 54 radových členov konzervatívcov, pripomína BBC.

Vládni ministri poslancov vyzvali, aby počkali na výsledky vyšetrovania druhej stálej tajomníčky úradu vlády Sue Grayovej o možnom porušení pandemických opatrení. Tieto výsledky by podľa BBC mali byť známe čoskoro.

Johnsonovo odstúpenie žiadal aj líder opozičnej Labouristickej strany Keir Starmer.

Britský premiér Boris Johnson v laboratóriách spoločnosti FUJIFILM Diosynth Biotechnologies na severe Anglicka, kde sa vakcína Covovax vyrába.
Neprehliadnite

Britský premiér oznámil plán B v súboji s omikronom. Platiť bude tri týždne