Analytik Inštitútu ekonomických a spoločenských analýz (INESS) Radovan Ďurana vo štvrtok počas relácie Braňo Závodský Naživo uviedol, že rodinné prídavky vytvárajú zjednodušené videnie toho, že všetky rodiny majú rovnaký problém.

Zastáva názor, že na každú domácnosť inflácia dopadne iným spôsobom. Zároveň dodáva, že problémom sociálneho systému na Slovensku je, že nedokážeme zistiť, ktorá rodina je pred prahom sociálnej núdze. Nakoľko však podobné špecifiká nedokážeme identifikovať, podporu musíme poskytnúť všetkým rodinám rovnako. „Štát by mal identifikovať domácnosti, ktoré majú problémy a tým by mal pomáhať adresne,“ navrhol.

Ďurana tiež v relácií povedal, že verí v to, že o zvýšení prídavkov na deti sa bude ešte diskutovať a dôjde k istým zmenám. Problém vidí aj v tom, že minister financií Igor Matovič reformuje rodinnú politiku aj vzdelávací systém, čo by malo „byť parketou jednotlivých ministrov“. Dodáva tiež, že by mala mať vláda spoločné ciele, aby následne nedochádzalo k politickým súbojom.

Na otázku moderátora, či bude návrh z dielne ministra financií viesť k zdražovaniu pohonných hmôt, odpovedal analytik nepriamo. „Ekonomické poučky hovoria jasne – keď zaťažíte produkciu firmy ďalšou daňou, jej stúpnu náklady a ona je motivovaná zvýšiť ceny, aby kompenzovala dodatočné náklady,“ vysvetlil.

Ďalšie dôležité správy

Igor Matovič
Neprehliadnite

Surreálny Matovič: Vysoké ceny palív ešte navýši novými daňami. Benzín a nafta budú za dve eurá