„Blížime sa ku koncu, v marci budeme môcť oslavovať Pesach bez žiadnych obmedzení,“ hlásajú niektoré izraelské médiá, ktoré informujú, že situácia v krajine sa dramaticky zlepšuje. Takmer deväťmiliónová krajina je svetovým lídrom v percente zaočkovaných ľudí.

Do dnešného dňa dostali druhú dávku vakcíny štyri milióny obyvateľov. Ďalší viac ako milión zaočkovali zatiaľ iba prvou. Niet divu, že krajina pripravuje veľké oslavy. Blíži sa totiž sviatok Pesach, ktorým si Židia pripomínajú exodus z otroctva. Oslavy sú vždy organizované koncom marca a izraelský premiér Benjamin Netanjahu podľa posledných vyjadrení povedal, že „koronavírus ako pandémia je za nami“.

Jeho odkaz v krajine silno zarezonoval, podnikatelia, ale aj verejnosť je pripravená na otvorenie reštaurácii, barov či ubytovacích zariadení. Medzitým spojenie Izraela s Rakúskom a Dánskom kvôli vývoju vakcíny vyvoláva tlak na Európsku úniu, ktorá je podľa spomínanej trojky pomalá.

Izrael tak môže byť príkladom pre svet. Covid poráža s veľkým náskokom. Úvahy o úspechu krajiny však majú svoje trhliny. Súvisia s politikou. Príprava Benjamina Netanjahua na nové voľby je v plnom prúde a tisíce mŕtvych mu nehrajú do karát. Ani masa protestujúcich či vznesené obvinenia proti jeho osobe.

Na snímke izraelský premiér Benjamin Netanjahu počas vyhlásenia na pôde svojej strany Likud.
Zdroj: Yonatan Sindel
Na snímke izraelský premiér Benjamin Netanjahu počas vyhlásenia na pôde svojej strany Likud.

Nedôvera voči vláde

Hoci celý svet vníma Izrael ako jeden veľký covidový úspech, podľa nedávneho prieskumu, ktorý uskutočnil nestranný Izraelský inštitút demokracie, iba 24 percent Izraelčanov schvaľuje vládne riadenie krízy.

Predplaťte si TREND za najvýhodnejšiu cenu už od 1 € / týždeň

  • Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
  • Prémiový prístup na weby Mediálne, TRENDreality a ENJOY
  • Menej reklamy na TREND.sk
Objednať predplatné

Máte už predplatné? Prihláste sa