Združenie holandských pivovarov protestuje proti návrhu vlády o tri percentá zvýšiť daň na sladené nápoje, pretože tento návrh sa vzťahuje aj na nealkoholické pivá. 

Teeven: Teraz je problém cukor

Bývalý minister spravodlivosti Fred Teeven, ktorý je v súčasnosti predsedom pivovarskej stavovskej organizácie Združenie holandských pivovarov (Vereniging Nederlandse Brouwers), v rozhovore pre spravodajský internetový server NU.nl upozornil na skutočnosť, že výrobcovia piva sa po dlhé roky snažili vyrábať pivá s nízkym obsahom alkoholu a pivá bez alkoholu, aby znížili spotrebu alkoholu, a teraz sú za to trestaní.

„Spočiatku bolo dôležité, aby ľudia pili menej alkoholu, teraz je problémom cukor. Vždy je tu niečo," uviedol Teeven.

Daň sa týka aj minerálnych vôd

Vláda sa v rámci koaličnej dohody uzniesla na zvýšení dane na sladené nápoje s argumentom, že tieto nápoje sú nezdravé. Daň z nealkoholických nápojov, zavedená v Holandsku pred viac ako 50 rokmi, v praxi znamená, že v súčasnosti výrobcovia odvádzajú približne 3 eurocenty za plechovku, čo sa má zvýšiť na takmer 7 centov.

Týka sa to kolových nápojov, ale aj ovocných štiav, limonád a minerálnych vôd, aj keď voda neobsahuje cukor.

Kritici vládneho návrhu tvrdia, že táto daň nebola koncipovaná s ohľadom na zdravie občanov, ale s cieľom vyberať viac príjmov do štátnej pokladnice.

Spotreba nealkoholického piva sa zvýšila

Predaj nealkoholického piva zažíva v posledných rokoch u holandských pivovarníkov veľký nárast. Podľa informácií združenia pivovarov sa spotreba nealkoholického piva od roku 2010 zvýšila o 500 percent. „Asi jedno z 15 vypitých pív je bezalkoholické," opísal situáciu Teeven.

Ďalšie dôležité správy

KK31 Berlín - Farmári na traktoroch protestujú proti poľnohospodárskej politike nemeckej vlády a Európskej únie 22. októbra 2019 v Berlíne. FOTO TASR/AP
Farmers with their tractors attend a protest against the German government's and the European Union agriculture policy in Berlin, Germany, Tuesday, Oct. 22, 2019. Thousands attend the protest in cities across Germany. ( Bernd von Jutrczenka/dpa via AP)
Neprehliadnite

Holandská vláda plánuje znižovať emisie oxidov dusíka, poľnohospodári protestujú