Holandská vláda dnes predstavila plány zníženia emisií oxidov dusíka o 70 percent, v niektorých oblastiach až o 95 percent. Podľa vlády ide o „nevyhnutnú zmenu". Poľnohospodári plány označujú za nerealistické a chystajú protesty, napísala agentúra AP. Holandské provinčné vlády majú teraz rok na to, aby predstavili konkrétne plány, ktorými dosiahnu požadované zníženie.

Reformy môžu byť pre niektorých likvidačné

Vládnuca koalícia vyčlenila vyše 24 miliárd eur na reformy, ktoré pravdepodobne prinútia mnohých farmárov výrazne obmedziť počty chovaných hospodárskych zvierat, alebo sa ich úplne zbaviť.

„Niektorí z našich poľnohospodárov nebudú môcť pokračovať vo svojom podnikaní tak ako doteraz," povedala Christianne van der Walová, ministerka pre prírodu a pre dusíkovú politiku.

Holandsko je po Spojených štátoch druhým najväčším vývozcom poľnohospodárskych výrobkov na svete. Relatívne vysoké počty zvierat, užívanie umelých hnojív spoločne s dopravou a výstavbou viedli v husto zaľudnenej krajine k nadmerne vysokým hodnotám oxidov dusíka vo vode i vzduchu.

Farmári chystajú protesty

Proti opatreniu sa postavila holandská poľnohospodárska asociácia, ktorá združuje asi 35-tisíc poľnohospodárov. Jej zástupkyňa ich označila za „nerealistické". Organizácia združujúca „naštvaných farmárov" zvolala ešte na tento mesiac demonštráciu v Haagu, píše AP.

Holandskú vládu k činom prinútilo okrem iného nariadenie Európskeho súdneho dvora z roku 2018 a holandskej Štátnej rady z roku 2019. Opakované porušovanie emisných limitov v krajine viedlo k súdnym zákazom výstavby a budovania infraštruktúry, ktoré by mieru znečisťovania ešte zvýšili.

Ďalšie dôležité správy

PK 31 Šanghaj - Muž na skútri jazdí po ulici v Šanghaji v sobotu 21. mája 2022. FOTO TASR/AP

A worker wearing a face mask and protective gown drives a cart along a street in Shanghai, China, Saturday, May 21, 2022. (AP Photo/Chen Si)
Neprehliadnite

Čína smeruje k ekológii. Chce opustiť uhlie a stať sa uhlíkovo neutrálnou krajinou