Či sú všetci členovia vlády skutočne presvedčení o tom, že je reálne, aby sa v Holandsku do roku 2030 znížili emisie z poľnohospodárstva na polovicu a ako to urobiť, testuje aj najnovší postoj ministra zahraničných vecí.

Šéf holandskej diplomacie Wopke Hoekstra, ktorý zároveň vedie kresťanskodemokratickú stranu CDA, vyvolal rozruch, keď v rozhovore pre médiá spochybnil koaličný termín dosiahnutia cieľov týkajúcich sa oxidov dusíka do konca desaťročia. Následne musel svoj výrok vysvetľovať v parlamente, kde síce koaličné plány podporil, no na výhradách voči tomu, ako ich realizovať medzi niektorými farmári, naďalej trvá a žiada viac času.

Ako uviedol verejnoprávny spravodajský kanál NOS, minister priznal, že jeho vyjadrenia boli „ústavne citlivé“ a viacerých podráždili. Opozícia ho nešetrila kritikou a uviedla, že rozdielne názory si vo vláde majú najprv vyriešiť za zatvorenými dverami a až potom poskytovať rozhovory pre médiá. Niektorí ministra žiadali, aby prehodnotil zotrvanie vo funkcii, ak jednoznačne nepodporuje vládu premiéra Marka Rutteho.

Podobne sa vyslovil aj líder krajne pravicovej strany PVV Geert Wilders. Strana za práva zvierat zase tvrdí, že ministrova strana CDA celý proces brzdí a ciele zníženia emisií by sa mali splniť ešte oveľa skôr, a to do roku 2025. Premiér M.Rutte prednedávnom prejavil rétoricky miernejší tón voči pripomienkam farmárov a dokonca sa ospravedlnil za zverejnenú mapu, ktorá ukazovala v ktorých oblastiach v krajine by sa mali farmy na chov dobytka výrazne zredukovať, prípadne by mali úplne zaniknúť. Aj po vyjadrení šéfa diplomacie však nie je veľmi pripravený na kompromisy v tejto otázke.

Námietky voči radikálnym plánom vlády na zníženie chovu dobytka a výrazné redukovanie fariem pred pár týždňami zazneli aj z tamojšieho ministerstva financií, ktoré poukázalo na finančné limity rozpočtu. Upozornilo, že európske ekozáväzky možno dosiahnuť aj miernejšími opatreniami.

Vyjednávanie spomalili aj supermarkety

Predplaťte si TREND za najvýhodnejšiu cenu už od 1 € / týždeň

  • Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
  • Prémiový prístup na weby Mediálne, TRENDreality a ENJOY
  • Menej reklamy na TREND.sk
Objednať predplatné

Máte už predplatné? Prihláste sa