Na východnom Slovensku v týchto dňoch odhadujú výpadky produkcie cukrovej repy na 40 percent. Pri tohtoročnej úrode nie sú odhady optimistické ani pri ďalších plodinách.

Sucho, ktoré priniesli uplynulé týždne, ohrozuje aj chovy a následne živočíšnu výrobu – Slovenská poľnohospodárska a potravinárska komora (SPPK) upozornila, že chovatelia sú už teraz nútení používať krmivo, ktoré mali pripravené až na jeseň. Situáciu komplikujú aj zvyšujúce sa ceny.

„Vstupy idú abnormálne nahor - ceny energií, aktívnych látok, prípravkov na ochranu rastlín. V niektorých prípadoch až o tisíc percent,“ uviedol v rozhovore pre TREND výkonný podpredseda SPPK Andrej Gajdoš.

Zvýšené náklady na vstupy sa môžu premietnuť do cien produktov na trhu. Cenu však neurčujú poľnohospodári, ale svetové trhy. „Podľa odhadu SPPK by niekedy v jesennom období inflácia v rámci potravín mohla dosiahnuť až dvadsať percent. Ale samozrejme je to odhad, pretože každý deň vidíte, že sa niečo deje, ropa raz ide, raz nejde, to robí výkyvy aj na burzách cien a pri nákupoch komodít," hovorí A. Gajdoš.

Poľnohospodári volajú po väčšej pomoci štátu

„Aktuálne hovoríme v súvislosti s konfliktom na Ukrajine o balíku nejakých 15 miliónov eur, ktorý sa rozdelí medzi chovateľov. Ale to je len zlomok toho, čo poľnohospodári potrebujú," uviedol A. Gajdoš a pripomenul, že v okolitých krajinách je podpora pre poľnohospodárov výrazne odlišná: „V Poľsku sa ešte len ukazovali prvé následky konfliktu vo forme zvýšených vstupov na výrobu, či už energie alebo hnojivá, a Poliaci si vybojovali niekoľko stovák miliónov eur, ktoré vyplatili svojim poľnohospodárom. Keď náš poľnohospodár dostal sto eur na hektár, tak poľský dostal už v prvej polovici roka 50 eur navyše, takže tam reagovali už oveľa skôr.“

Predplaťte si TREND za najvýhodnejšiu cenu už od 1 € / týždeň

  • Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
  • Prémiový prístup na weby Mediálne, TRENDreality a ENJOY
  • Menej reklamy na TREND.sk
Objednať predplatné

Máte už predplatné? Prihláste sa