Európske plány na znižovanie emisií oxidov dusíka v Holandsku vyvolali búrlivú reakciu chovateľov dobytka. V krajine hrozí, že sa mnohé farmy budú musieť zatvárať. Holandská vláda v týchto dňoch rokuje s farmármi.

„Holandská vláda si povedala, že nebude čakať na predpisy z Bruselu a začala sama iniciatívne robiť niektoré kroky. Tamojším farmárom rozumiem, pretože to sú farmy, ktoré sú niekoľkogeneračné, ktoré prechádzajú z otca na syna, a zrazu majú prísť o chlieb, preto odporúčanie vlády, aby si našli iný zdroj obživy, celkom nepovažujem za seriózne“, uviedol pre TREND výkonný podpredseda Slovenskej poľnohospodárskej a potravinárskej komory Andrej Gajdoš.

Napätie sa v Holandsku zvýšilo ešte viac, keď vláda od júna začala hovoriť o postupnom odkupovaní fariem. Plány na odkúpenie tých menších už postupne zavádza do praxe aj Belgicko a niečo podobné sa zrejme chystá aj v Írsku, kde vláda pred pár dňami uzavrela dohodu o znížení poľnohospodárskych emisií do roku 2030 o štvrtinu.

„Všetci vidíme, ako sa mení klíma, je potrebné niečo urobiť, ale na druhej strane tie východiská a analýzy k Európskej zelenej dohode (European Green Deal) sa robili v čase, keď situácia minimálne z ekonomického hľadiska bola ako-tak v poriadku. Predtým tu robil problémy covid, ale nebol tu konflikt na Ukrajine, ktorý násobne zvýšil ceny vstupov a znemožnil import niektorých hnojív z Ruska, a podobne.

Predplaťte si TREND za najvýhodnejšiu cenu už od 1 € / týždeň

  • Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
  • Prémiový prístup na weby Mediálne, TRENDreality a ENJOY
  • Menej reklamy na TREND.sk
Objednať predplatné

Máte už predplatné? Prihláste sa