Minister financií Igor Matovič (OĽANO) vo svojom "reštauračnom" daňovom balíku opäť vymýšľa už vynájdené koleso a predvádza nezmyselné marketingové piruety.

Návrhy na vopred predpísanú výšku tringeltu, jeho zahrnutie do základu na platenie dane z pridanej hodnoty (DPH) či povinné podávanie vody a polovičných porcií v reštauráciách sú ďalším potvrdením jeho nekompetentnosti.

Zameranie na skutočné problémy

Myslí si to mimoparlamentný Hlas-SD. O postoji strany informovala jej hovorkyňa Patrícia Medveď Macíková. Podľa strany expremiéra Petra Pellegriniho by sa minister mal zamerať na skutočné problémy verejných financií, ktoré idú počas jeho pôsobenia na stoličke ministra "od desiatich k piatim".

„Ak chce minister financií reálne pomôcť gastrosektoru, nech si osvojí návrh Hlasu-SD na dočasné zníženie DPH pre gastrosektor na päť percent a po roku jej automatickú úpravu na finálnych desať percent,“ poznamenala hovorkyňa.

Na snímke uprostred predseda strany Hlas - SD Peter Pellegrini počas tlačovej konferencie 23. júla 2021 v Bratislave. FOTO TASR - Pavel Neubauer
Neprehliadnite

Hlas-SD: Ak chce vláda sprísňovať, musí okamžite pomôcť ľuďom aj hospodárstvu

Podľa strany by nemal minister vymýšľať koleso a ani si cez ministerskú funkciu riešiť nespokojnosť svojich detí s konkrétnym podnikom - stačí v stredu na vláde predložiť návrh na zníženie DPH a v skrátenom legislatívnom konaní ho schváliť v parlamente. „Hlas-SD takéto riešenie určite podporí, aj bez vody zadarmo či polovičnej porcie obeda,“ uzavrela hovorkyňa.

"Revolúcia" pre živnostníkov

Matovič v pondelok (22. november) predstavil ďalšiu časť jeho daňovo-odvodovej "revolúcie", ktorá sa týkala živnostníkov a reštaurácií. Účtujúce samostatne zárobkovo činné osoby (SZČO) by mali platiť o štvrtinu nižšie odvody ako zamestnanci, a to 29 percent.

Na snímke minister financií SR Igor Matovič (OĽaNO) počas tlačovej konferencie 14. novembra 2021 v Bratislave. FOTO TASR - Jakub Kotian
Neprehliadnite

Matovič navrhuje ošklbať živnostníkov ako nikto pred ním. Zaočkovaní dostanú od štátu 300 eur

Ako alternatíva voči paušálnym výdavkom by mala fungovať paušálna daň vo výške 29 percent. DPH pre služby reštaurácií by mala predstavovať desať percent. To posledné však podmieňuje zavedením detského menu, tzv. "eko menu" a povinným servírovaním krčahu vody grátis automaticky ku každému jedlu.

Zmeny navrhol aj pri tringeltoch, tie by mali byť po novom súčasťou účtu, a to vo výške deviatich percent z celkovej sumy účtu bez DPH.

Daňová revolúcia Igora Matoviča

Prvá časť návhu reforiem sa týkala podpory rodín. Výdavky na túto oblasť by sa mali zvýšiť o 1,2 miliardy eur. Zafinancovať ho majú príjmy štátneho rozpočtu vo výške viac ako 1,3 miliardy eur. Pri rodine, kde aspoň jeden z rodičov pracuje, tieto opatrenia dokopy dajú 200 eur na dieťa mesačne, pri nepracujúcich rodičoch 100 eur.

Druhá časť Daňovej revolúcie sa venovala zdaňovaniu práce. Celý systém by mal byť založený na dvoch číslach - z hrubej mzdy zamestnanca má zamestnávateľ zaplatiť 39-percentný odvod a zamestnanec má z hrubej mzdy odviesť 19-percentnú daň. Okrem toho by to zamestnancom na Slovensku prinieslo navyše 359 miliónov eur ročne.

Minister v tretej časti venovanej zdaňovaniu firiem navrhol znížiť daň z 21 na 19 percent. Kompenzáciou by zase malo byť zvýšenie dane z dividend zo sedem na deväť percent.

„Zahraniční investori prichádzajúci na Slovensko neplatia dividendy. Dôvodom sú zmluvy zabraňujúce dvojitému zdaneniu,“ povedal minister I. Matovič. Inými slovami, zníženie firemnej dane z príjmu viac pomôže zahraničným ako domácim podnikateľom. Dvojaký meter sa im preto dlhodobo nepáči.

Minister financií očakáva, že jeho daňovo-odvodová reforma bude platiť od 1. januára 2023.

Viac k téme: Matovičova reforma