Podľa medializovaných informácií Ministerstvo pôdohospodárstva a rozvoja vidieka (MPRV) SR pod vedením ministra OĽANO Samuela Vlčana a štátneho tajomníka Milana Kyseľa vyplatil firme Rimanec, s. r. o., v ktorej pôsobil až do júna 2021 ako konateľ práve Milan Kyseľ, rekordných 4500 eur na ošípanú.

Najdrahšie ošípané v histórií

Informovala o tom Patrícia Medveď Macíková, hovorkyňa opozičnej mimoparlametnej strany Hlas-SD. Na dotácie upozornil portál poľnoinfo.sk. Podľa Medveď Macíkovej ide tak o najdrahšie svine v histórii krajiny. Konateľmi firmy Rimanec sú Matej Patrick Kyseľ a Denisa Kyseľová.

Na snímke predseda Národnej rady SR Boris Kollár (Sme rodina) počas brífingu v rámci 51. schôdze Národnej rady SR 14. decembra 2021 v Bratislave. FOTO TASR - Pavol Zachar
Neprehliadnite

Šéf parlamentu je tiež za otvorenie gastroprevádzok, podporí R. Sulíka

,,Necelé dva roky vlády OĽANO sa zapíšu do histórie ako vôbec najkorupčnejšie obdobie v histórii Slovenska. Už teraz sa vyšetrovanie podvodov koronadotácií hýbe na úrovni 36 miliónov eur, čo je dvaapolkrát viac, ako doteraz najväčšia dotačná kauza v histórii Dobytkár s 10 miliónmi eur. Tá pritom mala prebiehať až osem rokov, pričom jej vyšetrovanie sa rozbehlo práve za vlády Petra Pellegriniho (Hlas-SD). Avšak to, že za vlády OĽANO zaknihuje Slovensko aj najdrahšie svine v histórii, prekračuje aj najčernejšie očakávania," povedal Róbert Puci, nezaradený poslanec Národnej rady (NR) SR zo strany Hlas-SD.

Aktualizácia informačnej databázy

Hovorkyňa poznamenala, že odplatnú aktualizáciu informačnej databázy, spracovanie a vyhodnotenie údajov za účelom ochrany chovov ošípaných pred šírením afrického moru ošípaných (AMO) chovateľov ošípaných realizovalo formou dotazníkového zberu údajov Národné poľnohospodárske a potravinárske centrum.

To spadá v rámci MPRV SR priamo pod gesciu sekcie poľnohospodárstva. V tejto oblasti je priamo aktívny práve štátny tajomník Milan Kyseľ. Ten bol pritom poradcom pre oblasť malých farmárov už ministra Jána Mičovského z OĽaNO, ktorý odstúpil z postu pre korupčnú kauzu na Slovenskom pozemkovom fonde.

Na snímke poslanec Národnej rady Slovenskej republiky a predseda politickej strany HLAS – sociálna demokracia Peter Pellegrini.
Neprehliadnite

Pellegrini: Nie sme žiadni Červení Kméri. Ide nám o stabilitu, predvídateľnosť a jasné pravidlá

Doplnila, že firma Rimanec, s. r. o., má podľa Centrálneho registra hospodárskych zvierat vlastniť šesť kusov ošípaných. Podľa zmluvy zverejnenej v Centrálnom registri zmlúv jej má štát vyplatiť šokujúcich 27 026 eur. O podporu mohli chovatelia ošípaných žiadať od 22. novembra do 1. decembra 2021.

Vyššia suma ako súčet troch rokov

Suma, ktorú firma jednorazovo získa od štátu, je pritom vyššia ako súčet jej tržieb za tri roky. Podľa portálu poľnoinfo.sk, ak by boli v takejto výške podporení všetci chovatelia ošípaných na Slovensku, štát by musel vyplatiť cez dve miliardy eur.

Peter Pellegrini a Igor Matovič.
Neprehliadnite

Pellegrini podporil Matovičovi návrh, ale úplne s ním nesúhlasil

,,Fakty ukazujú, že na celej veci niečo smrdí a svine to nie sú. Hlas–SD preto vyzýva orgány činné v trestnom konaní aj Najvyšší kontrolný úrad, aby v tejto veci začali okamžite konať. Podozrenie zo zneužívania štátnych podpôr v čase pandémie priamo najvyšším vedením ministerstva pôdohospodárstva vládneho hnutia OĽaNO, je extrémne závažná vec. Zároveň sa ukáže, či polícia a špeciálna prokuratúra konajú nezávisle od politickej garnitúry, alebo sú len jej bábkami. Ak vyšetrovanie ukáže, že v kauze najdrahších svíň v histórii mal spolurozhodovaciu právomoc dokonca priamo štátny tajomník OĽaNO Milan Kyseľ, trest by mal byť explicitný," dodal Puci.

Reakcia ministra Vlčana

Minister pôdohospodárstva Samuel Vlčan (nominant OĽaNO) dal preveriť, či podpora firme Rimanec, v ktorej pôsobil rezortný štátny tajomník Milan Kyseľ, bola vyplatená v zmysle stanovených podmienok. Uviedol to pre TASR odbor komunikácie Ministerstva pôdohospodárstva a rozvoja vidieka

MPRV SR priblížilo, že pripravilo mimoriadnu podporu pre všetkých registrovaných chovateľov ošípaných na zmiernenie negatívnych vplyvov pandémie afrického moru ošípaných (AMO).

,,Ministerstvo smerovalo pomoc aj k našim menším a stredným domácim farmárom s cieľom podporiť decentralizáciu chovu ošípaných. Ten je v súčasnosti koncentrovaný vo veľkochovoch zahraničných, predovšetkým dánskych firiem, čo predstavuje pri šírení AMO vysoké riziko," vysvetlilo agroministerstvo.

Pomoc smerovali na farmu

Nedávno sa to podľa MPRV ukázalo v Jesenskom pri Rimavskej Sobote, kde štát musel platiť likvidáciu 24 000 ošípaných. ,,Podporu malých a stredných farmárov považujeme za dôležitý krok k budovaniu vyššej potravinovej sebestačnosti Slovenska, na rozdiel od strany Hlas-SD, ktorá aj v tomto prípade obhajuje záujmy zahraničných veľkofariem," podčiarkol odbor komunikácie MPRV.

Z uvedených dôvodov bola podľa MPRV pomoc smerovaná na farmu, nie na kusy chovaných ošípaných. ,,Podpora bola vypočítaná automaticky na základe vzorca, ktorý sme pripravili v spolupráci s Národným poľnohospodárskym a potravinárskym centrom tak, aby bola odbúraná  možnosť subjektívne vstupovať do rozhodovania o výške podpory," priblížil agrorezort.

Hlavným kritériom na výpočet výšky pomoci podľa MPRV bolo pásmo zasiahnutia africkým morom ošípaných, v ktorom sa farma nachádza, vplyv ochorenia covid-19, počet fariem chovateľa a podiel produkcie umiestnený na slovenskom trhu.

,,Aby sme predišli akýmkoľvek pochybnostiam, minister (pôdohospodárstva) Samuel Vlčan (dal preveriť, či podpora firme Rimanec bola vyplatená v zmysle stanovených podmienok," dodalo MPRV s tým, že podpora pokryla 70 percent chovaných ošípaných na Slovensku.

Na snímke poslanec parlamentu Peter Pellegrini (nezaradený) reční počas rozpravy o zvyšovaní cien energií v rámci 43. schôdze Národnej rady SR (NR SR) v stredu 29. septembra 2021 v Bratislave. FOTO TASR - Martin Baumann
Neprehliadnite

Hlas-SD žiada 200 eur pre každého dôchodcu, aj pre nezaočkovaného