Spoločnosť Google odďaľuje návrat svojich ľudí do kancelárií až o niekoľko mesiacov. Vrátiť sa majú v septembri 2021. V e-maili zaslanom zamestnancom Sundar Pichai, výkonný riaditeľ materskej spoločnosti Google – Alphabet, uviedol, že testujú myšlienku „flexibilného pracovného týždňa“. Ak sa model osvedčí, mal by fungovať, až kým nebude návrat do kancelárií úplne bezpečný.

Od zamestnancov sa podľa neho očakáva, že budú pracovať najmenej tri dni v týždni v kancelárii a ostatné dni z domu. „Testujeme hypotézu, že flexibilný pracovný model povedie k vyššej produktivite, spolupráci a všeobecnému dobru,“ napísal S. Pichai v e-maili, ktorého text získal denník The New York Times. Žiadna spoločnosť tohto druhu podľa neho dosiaľ nevytvorila plne hybridný model pracovnej sily – aj keď niektoré ho už začínajú testovať. „T​akže bude zaujímavé vyskúšať si to,“ povedal na margo Googlu.  

Termín sa viackrát posúval

Tento technologický gigant patril medzi prvých, ktorí svojim ľuďom krátko po vypuknutí pandémie nariadili prácu z domu. Týkalo sa to 200-tisíc zmluvných pracovníkov. Následne termín návratu do kancelárií firma viackrát odďaľovala, z januára 2021 do júla a teraz do septembra.

Šéf slovenskej pobočky Googlu, Rasťo Kulich
Neprehliadnite

Digitálna daň je problematická, premietne sa až k užívateľovi, myslí si šéf slovenského Googlu

V aktuálnom e-maili zamestnancom sa nespomínalo, či spoločnosť bude vyžadovať, aby sa pred návratom do kancelárie dali očkovať vakcínou proti koronavírusu. Hovorkyňa Googlu Gina Scigliano na margo toho reagovala, že vakcínu odporúčajú, ak im poskytovateľ zdravotnej starostlivosti alebo miestny úrad verejného zdravotníctva oznámi, že im je k dispozícii. Zároveň vyhlásila, že aj firma Google hľadá možnosti, ako v polovici alebo až do konca roka 2021 svojim pracovníkom sprístupniť vakcíny proti Covidu-19, ale „až po tom, ako očkovacie látky dostanú ľudia na celom svete s vysokým rizikom a prioritou“.

Nie pre všetkých

Niektorých zamestnancov sa model „flexibilného pracovného týždňa“ nemusí týkať. Napríklad tých, ktorí trávia veľa času so zákazníkmi alebo zamestnancami v dátových centrách alebo laboratóriách.

Nad flexibilnou prácou rozmýšľali aj ďalšie firmy. ViacomCBS povedal zamestnancom, že si majú rozdeliť čas na prácu doma a v kanceláriách. Spoločnosť pritom uviedla, že hybridný model umožní zamestnancom väčšiu flexibilitu.

Google website on computer screen
Neprehliadnite

Apple podľa všetkého vyvíja vlastný vyhľadávač ako alternatívu ku Googlu

Naproti tomu, Reed Hastings, výkonný riaditeľ spoločnosti Netflix, uviedol, že na práci z domu nevidí „žiadne pozitíva“ a že nemožnosť pracovníkov spojiť sa osobne v rámci diskusie je „čírym negatívom“. Povedal však, že z päťdňového pracovného týždňa majú byť ich ľudia štyri dni v kancelárii a jeden deň pracovať „na diaľku“.