Súťaže v golfe na letných olympijských hrách prebehli v počiatkoch histórie letných olympijských hier, boli súčasťou programu hier iba v rokoch 1900 a 1904. Na zasadnutí Medzinárodného olympijského výboru v roku 2009 sa rozhodlo o vrátení golfu na program hier v roku 2016.

V roku 1900 sa na olympijskom turnaji zúčastnilo 12 mužov a 10 žien, o štyri roky neskôr ženskú súťaž neusporiadali a 77 golfistov súťažilo individuálne a v družstvách. Po návrate golfu do olympijského programu sa konajú individuálne súťaže mužov i žien.

Sabatini prekvapil

Pre Slovensko nastala skvelá chvíľa na Olympijských hrách 2020 v Tokiu, keď jeho reprezentant Rory Sabbatini (na snímke) pomerne nečakane získal v tomto športe striebornú medailu. Zlato vybojoval Američan Xander Schauffele, ktorý uspel o jediný úder. O bronz dodatočne bojovalo sedem hráčov v rozstrele a získal ho Taiwančan Pan Cheng-tsung.

Sabbatini získal pre slovenskú výpravu tretí cenný kov. Olympijskou víťazkou sa vo štvrtok 29. júla stala strelkyňa Zuzana Rehák Štefečeková v trape, striebro vybojoval o deň neskôr vodný slalomár Jakub Grigar v K1.

Vlajka Medzinárodného olympijského výboru (MOV), japonská vlajka a olympijský oheň, ktorý zapálila japonská tenistka Naomi Osaková počas otváracieho ceremoniálu na XXXII. letných olympijských hrách v Tokiu, 23. júla 2021.
Neprehliadnite

V Tokiu slávnostne otvorili odložené Olympijské hry. Šéf MOV hovorí o momente nádeje

„Ani v najdivokejších snoch sa nám nesnívalo, že by to mohlo dopadnúť  takto. Golf je však nevyspytateľný. Vyjde vám jedno kolo a ste v boji o medailu,“ komentoval Sabbatiniho úspech prezident Slovenskej golfovej asociácie (SKGA) Rastislav Antala.

Verili by ste tomu?

Pretože historicky ide iba o štvrtú olympiádu so súťažami v golfe, počet rozdaných medailí je pomerne malý. Slovensko sa v nedeľu 1. augusta v historickej medailovej tabuľke razom ocitlo na piatom mieste po golfových veľmociach USA, rodisku golfu Británii a Kanade, ku ktorým sa so zlatou medailou z Ria pridala aj Južná Kórea.

Historická tabuľka medailovej úspešnosti v golfe na OH – stav k 1. 8. 2021
Zdroj: Wikipedia
Historická tabuľka medailovej úspešnosti v golfe na OH – stav k 1. 8. 2021

Pravda, Slovensko sa delí o piate miesto s podobne strieborným Novým Zélandom a Švédskom. Tento stav zatiaľ platí pred konaním ženských súťaží v bielom športe v Tokiu.

Zvyšnými dvomi krajinami v golfovej medailovej elite na OH sú Čína a jej odtrhnutý ostrov Taiwan. Rodisko Roryho Sabbatiniho, Južná Afrika, na svoju medailu ešte len čaká.

Golf na OH: bilancia súťaží jednotlivcov – muži
Zdroj: Wikipedia
Golf na OH: bilancia súťaží jednotlivcov – muži