Francúzske úrady odhalili najmenej 182-tisíc falošných covidpasov od leta, keď bol tento doklad potvrdzujúci bezinfekčnosť osoby zavedený. Informovala o tom v pondelok agentúra DPA.

Covidpas je vo Francúzsku zavedený od júna. Dokazuje sa ním úplná zaočkovanosť proti koronavírusu, negatívny výsledok testu alebo prekonanie choroby covid-19 pri vstupe do reštaurácií, kaviarní či návšteve kultúrnych miest, ako sú kiná alebo múzeá.

Väzenie na päť rokov

Francúzsky minister vnútra Gérald Darmanin na Twitteri pripomenul obyvateľom, že za používanie, zhotovenie alebo predaj falošných covidpasov hrozí trest odňatia slobody až na päť rokov a pokuta do výšky 75-tisíc eur.

Vo Francúzsku v posledných týždňoch pribúda počet prípadov nákazy koronavírusom. Najnovšie údaje uvádzajú v priemere 530 infikovaných na 100-tisíc obyvateľov.

Zavedú očkovací preukaz

Krajina navyše plánuje od budúceho roka aktualizovať covidpasy a potvrdenie o negatívnom výsledku testu už nebude stačiť pri vstupe na rôzne miesta, čím sa tento doklad zmení na očkovací preukaz, píše DPA.

Na otázku novinárov, aký bude podľa nového systému status ľudí, ktorí covid už prekonali, francúzsky premiér Jean Castex neodpovedal.

Občania Slovenska už môžu žiadať a používať digitálne COVID preukazy Európskej únie (EÚ). Ľudia si o ne môžu požiadať cez internet a uložiť ich do štátnej aplikácie GreenPass vydanej spoločnosťou Slovensko IT. Pomocou mobilnej aplikácie GreenPass sa dá aplikácia stiahnuť na Google Play (Android) alebo App Store (iPhon).  V Bratislave 30. júna 2021. FOTO TASR - Martin Baumann
Neprehliadnite

Covid-19-pass, Greenpass a Digitálny covid preukaz EÚ. Aký je medzi nimi rozdiel?