Slováci si často mýlia pojmy covid-19-pass, GreenPass a Digitálny covid preukaz EÚ. Národné centrum zdravotníckych informácií (NCZI) upozornilo na najčastejšie zámeny pojmov, s ktorými sa stretávajú operátori call centra.

Minister zdravotníctva SR Vladimír Lengvarský
Neprehliadnite

Poslanci schválili nové opatrenia proti covidu-19. Zamestnanci sa budú preukazovať covid passom

Kód a doklad o očkovaní

Covid-19-pass je deväťmiestny kód obsahujúci čísla, písmená a pomlčky. Má ho každá osoba, ktorá sa vminulosti registrovala na testovanie na prítomnosť nového koronavírusu alebo očkovanie proti ochoreniu covid-19 prostredníctvom stránky www.korona.gov.sk, prípadne súkromného laboratória. Slováci ho môžu nájsť v mobile medzi SMS, respektíve v emailoch z minulosti.

V prípade Digitálneho covid preukazu EÚ (DCP) ide o doklad generovaný systémom zo záznamu oočkovaní alebo prekonaní ochorenia covid-19. NCZI upozornilo, že sa ním preukazuje vykonané očkovanie, prekonanie či testovanie ochorenia covid-19. Generuje sa na základe žiadosti cez stránku www.korona.gov.sk.

Covid pass
Neprehliadnite

Zmeny v opatreniach: Zamestnanci sa budú preukazovať covid passmi, polícii pribudnú právomoci

Národné centrum tiež uviedlo, že tento doklad o prekonaní zpozitívneho výsledku je možné vygenerovať len vprípade pozitívneho PCR testu, ale nie antigénového testu. Žiadosť ozaslanie DCP je možné vyplniť na stránke www.korona.gov.sk, prípadne sa dá zobraziť aj vaplikácii zdravotnej poisťovne, v ktorej je daný človek poistený.

Pozor na chyby

NCZI pripomenulo, že je veľmi dôležité pozorne čítať popisy kjednotlivým poliam vo formulári, aby nedochádzalo k vysokej chybovosti. Napríklad, ak je uvedený rok narodenia, je potrebné písať len rok, a nie celý dátum. Pri telefónnom čísle sa namiesto prvej nuly zadáva medzinárodná predvoľba vtvare +421. Potvrdenie po pozitívnom výsledku PCR testu sa v systéme generuje až po uplynutí karantény, teda približne o 12 dní.

Termín GreenPass sa používa v prípade mobilnej aplikácie, do ktorej je možné načítať Digitálne covid preukazy EÚ. Vprípade, že niekto zabudne PIN kód do aplikácie GreenPass, odporúča NCZI aplikáciu zo zariadenia odinštalovať aopätovne nainštalovať, čím sa heslo zresetuje.

Na snímke predseda vlády SR Igor Matovič (uprostred), hlavný hygienik SR Ján Mikas (vľavo) a generálny riaditeľ bezpečnostnej spoločnosti ESET Richard Marko (vpravo) s diagnostickým kitom pre 500 testov na COVID -19  počas tlačovej konferencie na tému: 100-tisíc slovenských testov na koronavírus sa stalo realitou - úspech slovenských vedcov a inovatívnych firiem, v Bratislave 15. mája 2020. FOTO TASR – Dano Veselský
Neprehliadnite

Covid pasy do zamestnania? K návrhu konzília sa pridali aj viacerí zamestnávatelia

Formulár, slúžiaci na registráciu pri príchode na územie Slovenska, sa nazýva eHranica. Dostupný je prostredníctvom portálu korona.gov.sk. NCZI pripomína, že najdôležitejšie je riadne si skontrolovať všetky údaje, ktoré doň osoba zapisuje. Majú sa zhodovať s údajmi, ktoré boli zadané pri prvej registrácii na testovanie.

Chyby pri eHranici

Pri nesprávne vyplnenej eHranici, ak osoba napríklad zaznačila, že je očkovaná, ale nie je, je možné opraviť údaje len prostredníctvom regionálneho úradu verejného zdravotníctva. 

 V prípade, že daná osoba nemá rodné číslo, je možnosť iného identifikátora. Centrum upozorňuje, že pri viacerých prihlasovaniach je nesprávne zadávať rôzny identifikátor, pretože sa vytvoria dva covid passy.

Takisto ako testovanie či očkovanie je aj eHranica založená na covid-pass-e. V prípade, že už v systéme osoba má nejaké údaje, je nutné zadať ich rovnako. Ak osobe nepríde SMS alebo email o registrácii, podľa NCZI to znamená, že sa jej nepodarilo vyplniť eHranicu.

Na snímke zľava minister zdravotníctva SR Vladimír Lengvarský (nominant OĽaNO) a hlavný hygienik SR Ján Mikas. FOTO TASR - Jaroslav Novák
Neprehliadnite

Lengvarský robí ramená pri kontrole covid pasov. Legislatíva ukazuje na rozpor s GDPR