V Českej republike možno získať  potvrdenie o prekonaní choroby covid-19 aj bez toho aby sa dotyčný nakazil, napísal portál iDNES.cz s tým že ľudia na internete zháňajú infikovaného človeka, ktorý za nich pôjde na PCR test.

V rámci sprísnených opatrení proti šíreniu covidu totiž ľudí, ktorí nemajú potvrdernie o očkovaní alebo infekciu neprekonali, nepustia do reštaurácií, kín či na kultúrne podujatia.

Občania Slovenska už môžu žiadať a používať digitálne COVID preukazy Európskej únie (EÚ). Ľudia si o ne môžu požiadať cez internet a uložiť ich do štátnej aplikácie GreenPass vydanej spoločnosťou Slovensko IT. Pomocou mobilnej aplikácie GreenPass sa dá aplikácia stiahnuť na Google Play (Android) alebo App Store (iPhon).  V Bratislave 30. júna 2021. FOTO TASR - Martin Baumann
Neprehliadnite

Covid-19-pass, Greenpass a Digitálny covid preukaz EÚ. Aký je medzi nimi rozdiel?

Trik je jednoduchý

Trik na získanie falošného potvrdenia o prekonaní choroby je podľa iDNES.cz pomerne jednoduchý, stačí vyslať nakazenú osobu rovnakého veku a pohlavia na testovacie miesto a požičať jej svoju kartičku poistenca.

Na väčšine testovacích miest v Česku stačí predložiť kartu poistenca, iný doklad totožnosti sa nevyžaduje. Okrem zaplatenia testu si ochotný infikovaný môže privyrobiť aj 2 000 českých korún (približne 78,5 eura).

KK19 Rím - Zamestnankyňa talianskeho železničného dopravcu Trenitalia skenuje svoj covidpas pri vstupe do práce v piatok 15. októbra 2021 v Ríme. Všetci zamestnanci v krajine majú od piatka povinnosť preukazovať sa v práci covidpasom - teda potvrdením o očkovaní alebo prekonaní covidu, prípadne negatívnym testom na koronavírus. Zamestnancom, ktorí sa v práci nepreukážu covidpasom, má byť od piatka znemožnený vstup na pracovisko, pričom ich neprítomnosť sa bude považovať za neospravedlnenú, a ted
Neprehliadnite

Potvrdenie o prekonaní covid-19 je možné si stiahnuť až na 12. deň

Môže ísť o trestný čin

Česká polícia však pred takýmito podvodmi varuje s tým, že falšovanie očkovacieho certifikátu alebo jeho vydávanie za pravý dokument môže byť podľa zákona považované za trestný čin falšovania a pozmeňovanie úradnej listiny.

Podľa Adama Vojtěcha by mala predmetná vyhláška o povinnom očkovaní vyjsť v priebehu budúceho týždňa.
Neprehliadnite

Odchádzajúca česká vláda dokončila vyhlášku o očkovaní, nová vláda s ňou nesúhlasí