Snahy Fínska a Švédska vstúpiť do NATO nepredstavujú pre Rusko priamu hrozbu, vyhlásil ruský prezident Vladimir Putin. Varoval však západnú vojenskú alianciu pred presunom zbraní na územia oboch krajín. Informoval o tom spravodajský server Politico.eu.

„Pokiaľ ide o rozšírenie (NATO), a to aj prostredníctvom nových členov aliancie, Fínska, Švédska, Rusko vás chce informovať, že s týmito štátmi nemá žiadny problém,“ povedal Putin v pondelok v Moskve na stretnutí lídrov z členských krajín Organizácie zmluvy o kolektívnej bezpečnosti (ODKB), vojenskej aliancie postsovietskych krajín na čele s Ruskom.

„Preto v tomto zmysle expanzia v dôsledku týchto krajín nepredstavuje pre Rusko priamu hrozbu," vysvetlil šéf Kremľa.

Varoval pred presunom zbraní

Varoval však, že ak Aliancia presunie zbrane na územie oboch krajín, bude to mať následky. „Rozšírenie vojenskej infraštruktúry na tomto území nás nepochybne prinúti reagovať,“ uviedol Putin s tým, že „nekonečná expanzívna politika“ NATO „si vyžaduje aj ďalšiu pozornosť z našej strany“.

Toto Putinovo vyjadrenie, poznamenal server Politico.eu, je v protiklade so slovami námestníka ruského ministra zahraničných vecí Sergeja Riabkova, ktorý v pondelok povedal, že kroky oboch severských krajín smerom k NATO sú „závažnou chybou“, ktorá by mala „ďalekosiahle následky“.

Koniec neutrality

Po viac ako polstoročí vojenskej neutrality Fínsko - vo svetle ruskej agresie na Ukrajine - v nedeľu oznámilo, že požiada o vstup do NATO. „Je to historický deň, začína sa nová éra," vyhlásil fínsky prezident Sauli Niinistö.

V pondelok nasledovalo Švédsko, ktorého premiérka Magdalena Anderssonová oznámila svoj zámer podať v mene krajiny žiadosť do NATO.

Rozšírenie ODKB

Bieloruský minister obrany Viktor Chrenin v nedeľu nadhodil, že ODKB by sa mala tiež rozšíriť. Predpovedal, že do ODKB sa v priebehu „niekoľkých rokov“ pripoja „desiatky štátov“.

ODKB, ktorá bola založená v roku 1992, tvoria v súčasnosti Rusko, Bielorusko, Kazachstan, Tadžikistan, Arménsko a Kirgizsko.

Ďalšie dôležité správy

Námestník ruského ministra zahraničných vecí Sergej Riabkov
Neprehliadnite

Nemyslite si, že je nám to jedno: Rusko sa ohradilo proti vstupu Švédska a Fínska do NATO