Zavedenie embarga Európskej únie na dovoz zemného plynu z Ruska by zničilo európsku ekonomiku, ktorá sa už potýka s negatívnymi dopadmi rastu inflácie v dôsledku vyšších cien energií. Povedal to dnes maďarský premiér Viktor Orbán.

Ruský plyn sa tak podieľal zhruba 45 percentami na celkovom dovoze plynu do EÚ a zhruba 40 percentami na celkovej spotrebe plynu v EÚ, uviedla agentúra Reuters.

Európska únia minulý týždeň definitívne schválila šiesty súbor sankcií za ruskú inváziu na Ukrajinu, ktorého súčasťou je zákaz dovozu väčšiny ruskej ropy od konca tohto roka. Z embarga bude dočasne vyradená preprava suroviny ropovodom Družba zásobujúcim Českú republiku, Slovensko a Maďarsko.

Orbán dnes tiež vyhlásil, že bez zavedenia cenových stropov pri palivách, niektorých základných potravinách a energiách by inflácia v Maďarsku dosiahla 15 až 16 percent. V máji predstavovala 10,7 percenta.

Cenové stropy by sa mali skončiť na budúci mesiac, podľa Orbána by ich však vláda mohla predĺžiť v závislosti od vývoja vojny na Ukrajine.

„V prípade mieru môžeme tieto opatrenia odstraňovať rýchlejšie. V prípade vojny nemôžeme, "uviedol maďarský premiér.

Ďalšie dôležité správy

Viktor Orbán vo videozázname oznámil, že Maďarsko vyhlásilo stav vojnovej hrozby.
Neprehliadnite

Orbánom zavedené zdaňovanie mimoriadnych ziskov firiem Maďari podporujú