Prvá slovenská elektronická súčiastka do počítača má v piatok (15. 10.) 65 rokov, vznikla 15. októbra 1956. Skonštruoval ju priekopník informatiky a výpočtovej techniky z Laboratória teoretickej a aplikovanej mechaniky Slovenskej akadémie vied (SAV) Ivan Plander (1928 - 2019).

Názov súčiastky bol Počítací zosilňovač (výpočtovej jednotky analógového počítača) a tvoril základ budúceho prvého analógového počítača. TASR o tom informovala hovorkyňa SAV Katarína Gáliková.

Presný počítačový zosilňovač

„Zosilňovač sa skladal z dvoch spojených častí. Zo striedavého zosilňovača a jednosmerného zosilňovača. Spolu vytvorili presný počítací zosilňovač so zosilnením stomiliónkrát. Pomocou neho boli následne navrhnuté základné výpočtové jednotky analógového počítača tzv. Sumátor a Integrátor,“ vysvetľuje vedúci Múzea počítačov vo Výpočtovom stredisku Centra spoločných činností SAV Martin Šperka.

Po skonštruovaní základných výpočtových jednotiek bol navrhnutý celý analógový počítač, ktorý bol v roku 1958 spustený do prevádzky v SAV a pracoval do roku 1970. Slúžil na výpočty parametrov pohyblivých strojov a na ich modelovanie pri práci.

Počítal napríklad kmitanie zalomených hriadeľov motorov, pružné uloženie inkubátora v sanitke, pružné uloženie motorov, ale aj mechanické vlastnosti uhlíkových materiálov pre elektrotechniku.

Jeho výhodou bolo, že výpočtová jednotka bola v počítači zobrazená hodnotou 100V. Pre porovnanie, výpočtová jednotka počítača francúzskej výroby DJINN, ktorý bol v roku 1957 už ako používaný zakúpený do SAV, mala hodnotu len 10V, teda nižšiu presnosť.

Vedci mali prekážky

„Častým problémom československých vedcov v tom čase boli embargá a devízové prostriedky, ktoré Planderov analógový počítač obišiel vlastnou konštrukciou. Plander ešte pre 'svoj' počítač navrhol a skonštruoval nelineárne jednotky, napríklad násobičky, ktoré počítač DJINN nemal. Je dobré si uvedomiť, že v roku 1956 pracovali v Čechách celé tímy odborníkov na vývoji počítačov a na Slovensku to bol len jeden vedec, aj to v tom čase ešte len doktorand na SAV Ivan Plander,“ vyzdvihol prínos konštruktéra zakladateľ Múzea počítačov Štefan Kohút.

Analógový počítač je dnes vystavený v Múzeu počítačov Centra spoločných činností SAV na Patrónke v Bratislave a je jeho najvzácnejším a najstarším exponátom.

Ivan Plander
Zdroj: TASR/František Iván
Ivan Plander

 

Vo veku 81 rokov zomrel priekopník výpočtovej techniky sir Clive Sinclair
Neprehliadnite

Zomrel priekopník výpočtovej techniky a „otec“ domáceho počítača sir Clive Sinclair