Diskusia k vysloveniu nedôvery premiérovi Igorovi Matovičovi (OĽaNO) trvá už zhruba šesť hodín. V pléne Národnej rady (NR) SR vystúpilo zatiaľ len niekoľko rečníkov vrátane premiéra, ktorý hovoril viac ako hodinu, a niekoľkých ministrov. Poslanci na nich reagovali desiatkami faktických poznámok. Koalícia aktívne bráni predsedu vlády. Prihlásených do diskusie je ešte okolo 20 rečníkov. V rokovaní bude plénum pokračovať až do ukončenia diskusie, následne budú hlasovať. Očakáva sa, že rokovanie bude pokračovať do noci.

Igor Matovič označil odôvodnenie návrhu na jeho odvolanie za slabé. Opakovane poukazoval na kauzy bývalej vlády a rozkrádanie štátu. Podotkol, že ak súčasná vláda ostane pevná a súdržná, dokáže ochrániť verejné financie od rozkrádania bývalým kabinetom. Vyzval poslancov, aby pri jeho odvolávaní hlasovali podľa svojho svedomia. Zopakoval, že ak ho odvolajú, nebude im to vyčítať a odíde z politiky.

Na snímke vľavo poslankyňa NR SR Petra Krištúfková a vpravo minister práce, sociálnych vecí a rodiny Milan Krajniak (obaja Sme rodina) počas brífingu s novinármi v rámci 25. zasadnutia vlády SR v streda 17. júna 2020 v Bratislave. Petra Krištúfková bude novou splnomocnenkyňou vlády pre podporu rodiny a sociálnu pomoc. Ide o nový post, ktorý vznikne na návrh ministra práce Milana Krajniaka. Návrh na jej vymenovanie v stredu schválila vláda premiéra Igora Matoviča (OĽaNO). FOTO TASR - Martin Bauma
Neprehliadnite

Krajniak: Finančné skupiny sú nervózne,že nebudú pri rozdelení peňazí z EÚ

V diskusii sú zákonodarcovia aktívni, pravidelne reagujú aj na vystúpenia rečníkov. Koaliční poslanci aj ministri spochybňujú dôvody na premiérovo odvolanie. Pripomenuli tiež viaceré kauzy bývalej vlády a spochybňujú morálny kredit opozície. Tá kritizovala najmä správanie sa I. Matoviča, neschopnosť vlády zvládať dôsledky krízy, kauzu premiérovej diplomovej práce, ale aj jeho výroky a amaterizmus. Viackrát negatívne hodnotila aj jeho správanie sa na samite lídrov v Bruseli.

Premiér I. Matovič čelí odvolávaniu v NRSR po prvý raz od nástupu do funkcie. Návrh na jeho odvolanie podali Juraj Blanár (Smer-SD) a Richard Raši (nezaradený). Urobili tak po medializovaní kauzy jeho diplomovej práce. Dôvodov na jeho odchod z funkcie vidia viacero, uviedli napríklad neplnenie sľubu premiéra či odchyľovanie sa od programového vyhlásenia vlády. Opozícia nemá v pléne dostatok hlasov na odvolanie premiéra. Koalícia Matovičov odchod nežiada, deklarovala mu podporu. Návrh by preto v pléne nemal prejsť. Pokiaľ by sa však našlo dosť hlasov a premiér by padol, skončila by aj vláda.